Dışişleri Bakanı Babacan Malezya'da

Dışişleri Bakanı Babacan Malezya'da.12130
  • Giriş : 05.07.2008 / 10:17:00

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, 8 Temmuz'da Kuala Lumpur'da düzenlenecek Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Zirvesi'ne katılmak üzere Malezya'ya gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ali Babacan ve eşi Zeynep Babacan'ı Türkiye'den ayrılışlarında Dışişleri Bakanlığı yetkilileri uğurladı.

Ev sahibi Malezya'nın Başbakanı Abdullah Badawi'nin başkanlık edeceği zirveye, Türkiye'nin yanı sıra İran, Mısır, Pakistan, Endonezya, Bangladeş ve Nijerya'dan devlet ve hükümet başkanları ile dışişleri bakanları katılacak.

Türkiye'yi zirvede Dışişleri Bakanı Babacan başkanlığındaki heyet temsil edecek.

Babacan zirve öncesinde 6 Temmuz'da yapılacak D-8 Bakanlar Konseyi 11. Toplantısına da katılacak. Ali Babacan'ın zirve çerçevesinde ikili temaslarda da bulunması bekleniyor.

D-8 VE AMACI

D-8 ülkeleri işbirliği, Türkiye'nin daveti üzerine İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın katılımıyla 22 Ekim 1996'da İstanbul'da düzenlenen "Kalkınmada İşbirliği Konferansı" ile hayata geçirildi.

Büyük ekonomik potansiyeli, çeşitli kaynakları, geniş nüfusu ve coğrafi alanı temsil eden 8 ülke arasında ticaret ilişkilerinde yeni fırsatlar yaratmayı ve bu fırsatları çeşitlendirmeyi amaçlayan D-8 girişimi aynı zamanda, uluslararası düzeyde karar alma sürecine katılımı artırmayı, daha iyi hayat şartları sağlamayı, somut ortak projeler etrafında ekonomik işbirliğini geliştirmeyi ve gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisindeki durumlarını güçlendirmeyi hedefliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious