Dışişleri Bakanı Babacan'dan ılımlı islam mesajı!

Dışişleri Bakanı Babacan'dan ılımlı islam mesajı!.12130
  • Giriş : 01.06.2008 / 14:17:00

Babacan, "Türkiye'de İslamiyet, demokrasi ve modernlik birleşiyor. Bizim üyelik sürecimiz de ilerliyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Babacan, "Türkiye oldukça büyük, diğer birçok AB üyesi ülkeden farklı bir kültürü var, ancak gittikçe daha fazla bir şekilde bu ülkelerin değerlerini paylaşıyor. Türkiye'de İslamiyet, demokrasi ve modernlik birleşiyor, bu süreç sürüyor. Bizim üyelik sürecimiz de ilerliyor" dedi.
Babacan, Almanya'da yayımlanan "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" gazetesinde yayımlanan röportajında, Türkiye'nin ne zaman tam üye olacağı sorusuna Babacan, "Türkiye, AB üyeliği için gerekli olan şartları 2013 yılına kadar yerine getirecektir. Ancak, AB'nin Türkiye'yi almaya ne zaman hazır olacağını bilemiyoruz" yanıtını verdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduklarının belirtilmesine üzerine Babacan, "Burada her şeyden önemli olan AB yolunda Türkiye'deki reform sürecinin sürdürülmesidir. Bu yolun sonunda tüm üye ülkeler ve Türkiye bir karar alacak. Türkiye'nin AB üyeliği için bir referandumun gerekli olduğu tek ülke bugün Fransa. Ancak diğer ülkeler de bu konuda halkın görüşünü almak isteyebilir. Belki de Türkiye'de bir referandum olur. Biz 5, 7 ya da 10 yıl sonra ne olacağını bilemeyiz" dedi.

Türkiye'de olası bir referandumun nasıl sonuçlanabileceği sorusu üzerine de Babacan, "Halkın yüzde 50 ila 55'i üyeliğin ülke için iyi olacağına inanıyor. Bu onayın artıp artmaması AB içindeki tartışmalara bağlı. Sürekli bir şekilde genel olarak Türkiye'nin Avrupa'ya ait olup olmadığı tartışılırsa, Türk halkı arasında Avrupa'da istenilmediği duygusu artıyor. Şu anda bunu yaşıyoruz. AB'ye üye ülkeler, toplu stratejik çıkarlarının mı, yoksa Türkiye'nin AB üyeliğine karşı sürdürülen iç politikaların etkilerinin mi kendileri için daha önemli olduğunu düşünmek durumundalar" görüşünü dile getirdi.

Türk Ceza Kanunu'ndaki 301. maddenin neden tümüyle kaldırılmadığı sorusuna Babacan, "Yapılan değişiklik her şeyden önce bir sinyaldir. Şimdi bekleyip yenilenen yasanın etkilerini görmemiz lazım" yanıtını verdi.

AK Parti'nin kapatılması davasıyla ilgili bir soruyu da Babacan, "Mahkeme ne karar verirse versin, bunu kabul etmek zorundayız" diye yanıtladı.

Babacan, kadınların resmi kuruluşlarda ve üniversitelerde başörtü takmalarına ilişkin görüşü sorulduğunda, "Biz demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletiyiz. Üyesi olduğum parti ve hükümetin bu konuda açık bir görüşü var: İnsanlar, dinlerini nasıl uygulayacaklarına ve başörtüsü takmak isteyip istemediklerine özgürce karar vermeliler" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious