Dışişleri Bakanı Gül, Batum'a gitti

  • Giriş : 26.05.2007 / 15:16:00

Abdullah Gül, THY'nin Batum havalimanından bir iç hat terminali gibi faydalanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz ile Batum Uluslararası havalimanı açılışına katılmak üzere Gürcistan'a giden Gül, Esenboğa havaalanında yaptığı açıklamada, TAV-Urban ortaklığıyla yeniden inşa edilen Batum uluslararası havalimanının açılışını Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile birlikte yapacaklarını söyleyerek, havalimanının Türkiye ve Gürcistan tarafından ortaklaşa kullanılacağını kaydetti.

Gül, bölgede ilk kez uygulanacak olan bu işbirliği modeli sayesinde Türk vatandaşlarının Hopa'da kurulacak bir terminalde bagaj işlemlerini yaptırdıktan sonra sınır denetimine tabi olmaksızın nüfus cüzdanlarıyla Batum'a geçebileceklerini ve oradan Türkiye'deki hareket noktalarına seyahat edebileceklerini kaydetti.

THY'nin bu çerçevede 29 Mayıs 2007 tarihinden itibaren Batum havalimanından bir iç hat terminali olarak faydalanmak suretiyle İstanbul-Batum ve Batum-İstanbul seferlerine başlayacağını belirten Gül, Batum'a Türkiye'nin bir vilayeti gibi iç hat fiyatlarıyla ve gümrüklerde kontrol söz konusu olmadan serbestçe gidilip gelinebileceğini bildirdi.

Gül, bunun Türkiye ve Gürcistan arasındaki işbirliğine büyük katkıda bulunacağını, bölge için önemli bir olay olacağını söyleyerek, Batum havalimanının ortak kullanımının ayrıca, Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Erzurum enerji nakil hatlarıyla Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projelerine yeni bir boyut kazandıracağını ifade etti.

Gül, bunun bölge barış ve istikrarı için de önemli bir adım olacağını kaydederek, ayrıca Gürcistan'daki Acara özerk cumhuriyeti ve komşu illerin ekonomik kalkınmasını katkıda bulunacağını kaydetti.

Gül, ziyareti çerçevesinde Saakaşvili'nin yanı sıra Acara Özerk Cumhuriyeti Başkanı ile görüşeceğini bildirdi.

RİCE İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile yaptığı telefon görüşmesinde, terörle mücadele konusunun nasıl gündeme geldiğinin sorulması üzerine Gül, Ankara'daki saldırıdan sonra birçok ülkenin yetkilisinin arayarak ya da mesaj yayınlayarak saldırıyı kınadığını ve terörle mücadelede işbirliği için Türkiye ile birlikte olduklarını söylediklerini hatırlattı.

Rice ile de bu çerçevede görüştüğünü belirten Gül, "ABD Dışişleri Bakanı hem bu saldırıyı telin etti, hem de bölücü terör örgütüyle mücadelede bizimle birlikte hareket edeceklerini bir kez daha teyit etti" diye konuştu.

Sınır ötesi operasyon konusunun görüşmede gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine de Dışişleri Bakanı Gül, "bu konularda kendimiz karar veririz, başkalarıyla konuşmayız" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious