Dışişleri Bakanı Gül, Kayseri mitinginde moral buldu

Dışişleri Bakanı Gül, Kayseri mitinginde moral buldu.20957
  • Giriş : 30.06.2007 / 18:33:00

Abdullah Gül, mitingten Kayserililerin desteğiyle moral buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinden sonra ilk kez Kayserililerle partisinin mitinginde buluşan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, mitingten Kayserililerin desteğiyle moral buldu.

Gül, cumhurbaşkanlığı seçim sürecini değerlendirerek, "Cumhurbaşkanlığında oynanan oyunlara tepkinizi demokratik bir şekilde göstermelisiniz" çağrısında bulundu.

'Cumhurbaşkanı Gül' sloganlarıyla kürsüye çıkan Bakan Abdullah Gül, "Bu meydanı seyrediyorlar. Bırakın yuhalamağı onlar bu meydanı seyrederek gereken cevabı alıyorlar" dedi. 22 Temmuz seçimlerini göstererek, 'Kayseri bugünden kendini ispatlıyor. Kayseri gün geldiğinde kendisini göstermiştir. İspatlamıştır. Bugünde kendisini gösteriyor' diyen Gül, konuşmasına şöyle devam etti; "Bugün, Türkiye'nin en büyük Cumhuriyet meydanını doldurdunuz. Sizlerle gurur duyuyorum. Sizlerle övünüyoruz. Sizlere şükran borçluyuz. Biz 5 yıl önce partimizi kurduktan sonra ilk mitingimizi, ilk buluşmamızı Kayseri de yaptık. O günde meydanlarda idik. O günde tıklım tıklım meydanları doldurduk. O gün Kayseri'den aldığımız heyecan ve cesaretle Anadolu'yu dolaştık ve o günkü seçimle iktidara da geldik."

'Bugün meydanları doldurmak için hiçbir engel tanınmıyor. 46 dereceyi bulan sıcaklar bile engelleyemiyor' diyen Bakan Abdullah Gül'ün konuşmaları vatandaşlarca 'Vur vur inlesin Deniz Baykal dinlesin' ve CHP ile MHP'nin yuhalanmasıyla sürekli kesildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yaşadıklarını hemşerileriyle paylaşan Bakan Gül, mitingdeki konuşmasına şöyle devam etti; "Cumhurbaşkanlığı seçiminde oynanan oyunlara tepkinizi demokratik bir şekilde göstermelisiniz. Olup bitenler bugünkü Türkiye'ye yakışır mıydı Olup bitenler milletin gözünden kaçtı mı sanıyorsunuz. Milletin unuttuğunu mu sanıyorsunuz. Bugün olan bitenlere siyasi partilerin alet olduğunu bu millet unuttu mu sanıyorsunuz. Şimdi meydanlar da bunların unutulmadığını en güzel cevabı sizler veriyorsunuz."

'Sanki Türkiye'de Cumhurbaşkanı yeniden seçilmişte görevine devam ediyormuş gibi davranıyorlar' diyen Bakan Gül, "Şunu çok iyi biliyorsunuz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kuralları açıktır. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bir şey oluyor muydu. Daha önce 3 tane Cumhurbaşkanı nasıl seçildi ise aynı kurallar geçerli değil miydi. Bunu şunun için söylüyorum. Tarihi ve seçim kuralları belli bir Cumhurbaşkanlığı seçiminden neden korkulacak. Bizde geçmişte olduğu gibi zamanında gelince olacağını söyledik. Hukukun bu kadar siyasete alet edileceğini ve Türkiye'nin bu kadar çıkarlarının hiçe sayılmayacağı hiç düşünülmemiştir. Şimdi benim bunları söylemeye hakkım yok mu? Ben şimdiye kadar seçilenlerde daha çok oy almadım mı?. Demek ki şimdi daha öncekiler yanlış uygulamıştır. Ben en çok oyu alınca yanlış oluyor" diye konuştu.

"EĞER SUSUYORSAK BU TÜRKİYE İÇİNDİR. TÜRKİYE ZARAR GÖRMESİN DİYEDİR"

Gül, dünyanın bu gelişmeleri güldüğünü ifade ederek, "Bunlar Türkiye'ye yakışmaz. Bu haksızlığa gösterdiğimiz tepki bu toplantıya gelen sizlersiniz. Sizlerle gurur duyuyorum. Bütün bu işlere tepki koydunuz. Biz çocuğun annesiyiz. Bir anne çocuğunu korumak için nasıl özel hareket ediyorsa bizde milletimiz için o şekilde hareket edeceğiz. Eğer çok daha fazla tepkimizi ortaya koymuyorsak, susuyorsak bu Türkiye içindir. Türkiye zarar görmesin diye" şeklinde konuştu.

Bu yanlışlıkları unutmadığınızı söyleyin diyerek yapılacak seçimleri gösteren Gül, "Mecliste mademki oyunun kurallarını değiştiriyorsunuz, o zaman halka gidelim millete gidelim diyorsunuz ama olmuyor. Milletten korkulur mu hiç. Bazı siyasi partiler, bazı milliyetçiyim diyen partiler CHP'nin peşine düştü. Burada dikkatli olun. Görünen o ki, bu meclis bunları çok tartışacak. Sizin meclisteki görüşlerini uygulayacak siyasi partileri seçin. Yoksa çok üzülürsünüz. Bunu sizlere söylemiyorum. Başka partilere gönlü olan halkımıza söylüyorum. Onların yöneticileri nasıl hareket ediyor baksınlar." dedi.

Anayasa mahkemesi cumhurbaşkanını halkın seçmesi ile ilgili yapılacak kanun değişikliği hakkındaki kararıyla ilgili halen beklediğini anlatan Gül, şöyle konuştu; "3-2 çoğunluğundaki halkın seçmesi kararı bekleniyor. 'Bunu halka oylatalım' diye de bekliyorlar. Günü geldiğinde bu görüşlerin ışığında gereken cevabı nasıl vereceğinizden eminim. Bundan sonra ne yapacağınızdan eminim. Ben sizlerle gurur duyuyorum. Sizlere laik olmaya çalışıyorum. Bunların hepsini meclise gönderdiğiniz de bunlara en büyük ders olacaktır."

Gül, konuşmasını tamamlayarak, tekrar gece gündüz çalışacaklarına söz verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious