Dışişleri Bakanı Gül, Suriye'den döndü

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili Suriye'ye günübirlik ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Gül, akşam saatlerinde Türkiye'ye döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Türkiye'nin Lübnan'a asker gönderme konusunda karar vermesi durumunda, bunun kesinlikle herhangi bir çatışma içine girecek, yerli unsurlarla karşı karşıya gelecek veya onların silahsızlandırılması gibi bir misyonu üstlenmeyecek." dedi.
Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili Suriye'ye günübirlik ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Gül, akşam saatlerinde Türkiye'ye döndü. Gül, havalimanında yaptığı açıklamada, Suriye'nin barış çabalarına destek verme konusunda istekli olduğunu belirtirken, İsrail ziyareti sırasında Hizbullah tarafından kaçırılan askerlerin aileleriyle otelde görüştüğünü kaydetti.

Bakan Gül, Suriye'nin Türkiye'nin Lübnan'a gidecek uluslararası güce katılması halinde lojistik ikmal için kendi topraklarının kullunılması konusunda hazır olduğunuda ifade etti. BM kararının tam olarak uygulanmasının bölge ülkeleri olarak herkesin yakından ilgilenmesi gereken bir konu olduğunun altını çizen Gül, ''Bölgemizde huzur ve sükûnetin tesisi için ilgili tarafları 1701 sayılı karara uygun hareket etmeleri yönünde teşvik etmek, bölge ülkeleri olarak hepimizin ortak sorumluluğudur ve hepimizin çıkarınadır.'' diye konuştu.

Bakan Gül, açıklamasının devamında şunları söyledi; "Türkiye krizin başından bu yana bir taraftan bölgedeki olumsuz gidişatın durdurulması için yoğun diplomatik çaba göstermiş, diğer taraftan da hem Lübnan halkına hem de Suriye'ye sığınmış, Lübnanlılara başta gıda, ilaç ve çadır olmak üzere acil insani yardım yapmıştır. Önümüzdeki günlerde de yapmaya devam edeceğiz."

BM'nin Türkiye'den kara gücünün yanında deniz gücü talep ettiği ve bunun da bölgede çatışma riskini artırabileceği yönündeki değerlendirmelerin hatırlatılması üzerine Gül, şunları kaydetti; "Birçok haberler çıkıyor, ancak söylediklerim gayet açıktır. BM'nin 1701 kararı orada UNIFIL'in durumunu daha güçlendirici, asker sayısını 15 bine çıkartacak uluslararası bir gücü öngörmektedir. Ayrıca bununla ilgili kurallar da ortaya çıkmaya başlamıştır. Ülkeler bununla ilgili katkı yapacak mı yapmayacak mı; bunlar değerlendirmelerin sonunda ortaya çıkacaktır."

Gül, İran'ın nükleer faaliyetlerine yönelik süreçle ilgili ise, Türkiye'nin bu konuda çok uğraştığını, Türkiye'nin görüşlerinin hem İran hem de dünya tarafından bilindiğini söyledi.

Bakan Gül, İran'ı ziyaret edip etmeyeceğine yönelik soru üzerine de İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile geçen hafta İstanbul'da bir araya geldiğini hatırlatarak, ''Kendisiyle bu konuları uzun bir şekilde konuştuk." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious