Dışişleri Bakanı Gül, tanıtım programına katıldı

  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

Dışişleri ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kolej Mezunları Derneği (KOM-DER) tarafından başlatılan 'İskenderiye Projesi' tanıtım programına katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Projenin tanıtım toplantısına Abdullah Gül'ün yanısıra Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü ve Ünlü Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, milletvekilleri ve çok sayıda dernek mensubu katıldı.

Dışişleri Bakanı Gül, bu tip projeler için vakit ve enerji ayırmak gerektiğini belirterek, öğrencilerin gösterdiği gayreti takdir ettiğini ifade etti. Gül, projenin neyi ve nasıl okunması soruları konusunda da önemli bir çalışma olduğunu ifade ederek, "İyi yolda olduğunuzu ifade etmek isterim." dedi. Gül, kendi değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini ancak bunların yanında dünya gerçeklerinden de faydalanılması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı ise, tarihi İskenderiye Kütüphanesi'nden ilham alan projenin başarılı olabilmesi için gönüllü çalışanlar gerektiğini belirterek, "Kütüphane gönül ister, sizin gibi çalışanlar ister." dedi. İskenderiye Kütüphanesi'nin tarihi hakkında konuşan Ortaylı, kütüphaneyi Mısır'ı fetheden Amr İbnül As'ın yaktığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını ve Batı'da ciddi eserlerde bu tür ifadelerin bulunmadığını söyledi.

Ortaylı, tarihi İskenderiye Kütüphanesi'nin iki büyük tahribat geçirdiğini, bunlardan birincisinin Sezar'ın İskenderiye'yi işgal ettiği tarihte ve ikincisinin Hıristiyanlığın yayılma devrinde gerçekleştiğini ifade etti.

Ortaylı, Türkiye'nin sahip olduğu kütüphanelerin değerini bilmediğini, 16. yy'da sahip olduğumuz kütüphaneleri günümüze aktaramadığımızı ve bu projenin Türk kütüphaneciliğinin gelişimi için ön ayak olmasını umut ettiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından dernek yöneticileri katkılarından dolayı Abdullah Gül'e ve İlber Ortaylı'ya birer plaket sundular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious