Dışişleri Bakanı Gül: 3500-3800 PKK'lı Kuzey Irak'ta

  • Giriş : 14.06.2007 / 14:12:00

Gül, "3 bin 500 ile 3 bin 800 arasında PKK teröristi Irak’ın kuzeyindeki kamplarda barınmakta" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Elimizdeki verilere göre halen 3 bin 500 ile 3 bin 800 arasında PKK teröristi Irak’ın kuzeyindeki kamplarda barınmakta, lojistik, silah ve mühimmat ihtiyaçlarını bu bölgeden karşılamaktadırlar. Üzücü olan nokta, Türkiye’nin Irak’ın güvenliği, refah ve istikrarına katkı yapmak için tüm imkanlarını seferber etmesine rağmen Irak makamlarının kendi topraklarındaki PKK faaliyetlerini önlemek için hiçbir çaba içinde olmamalarıdır" dedi.
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde düzenlenen "2. İstanbul Demokrasi ve Küresel Güvenlik Konferansı"nın Türker İnanoğlu Maslak Show Center’daki açılışında konuşan Gül, günümüzde güvenlik ile demokrasi arasındaki ilişkinin yoğun olarak tartışıldığını, bu konferansın da bu tartışmaya katkı yapacağına inandığını söyledi.

ÖRGÜTLÜ SUÇLARLA MÜCADELEDE BAŞARI

Abdullah Gül, "Türkiye bu terör belasından çok çekmiştir ve hala da çekmektedir" dedi.
Ermeni terör örgütlerinin 1970’li yılların ortalarından itibaren 34 diplomatı ve aile fertlerini şehit ettiğini, 2003 yılında İstanbul’da meydana gelen ve 57 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırılarla Türkiye’nin El-Kaide’nin terör hedeflerinden biri olduğunu belirten Gül, diğer taraftan kanlı saldırılarını 1984 yılında başlatan PKK terör örgütü ve uzantılarının acımasızca masum sivilleri ve güvenlik güçlerini hedef almayı sürdürdüğünü kaydetti.
Gül, PKK terör örgütünün saldırıları nedeniyle 23 yıl içinde aralarında çok sayıda çocuk, kadın ve bebeğin de bulunduğu 35 binden fazla vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi.
Terör örgütünün gerek büyük şehirlerde, gerek kırsal bölgelerde gerçekleştirdiği eylemlerde son dönemde tekrar artış görüldüğüne işaret eden Gül, "Bu saldırılar, terör örgütünün komşumuz Irak’ın kuzeyinde yuvalanmasında ve hiçbir engellemeye maruz kalmadan hareket edebilmesinden kaynaklandığı verilerle sabittir" diye konuştu.
Abdullah Gül, 2006 yılında güvenlik güçleri tarafından terör örgütü PKK’ya karşı yürütülen operasyonlarda ele geçirilen Irak menşeyli plastik patlayıcı miktarının toplam 2 tona ulaştığını ve bunun ne anlama geldiğini en iyi bu salonda bulunanların anlayarak değerlendireceğini söyledi. Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Elimizdeki verilere göre halen 3 bin 500 ile 3 bin 800 arasında PKK teröristi Irak’ın kuzeyindeki kamplarda barınmakta, lojistik, silah ve mühimmat ihtiyaçlarını bu bölgeden karşılamaktadırlar. Üzücü olan nokta, Türkiye’nin Irak’ın güvenliği, refah ve istikrarına katkı yapmak için tüm imkanlarını seferber etmesine rağmen Irak makamlarının kendi topraklarındaki PKK faaliyetlerini önlemek için hiçbir çaba içinde olmamalarıdır. Saddam rejimine karşı Irak’ın kuzeyinde kalan insanların karşı karşıya kaldıkları saldırılarda Türkiye’nin bu insanlara bir gecede kucak açtığını ve yıllarca misafir ettiğini hatırlatmak istiyorum. Türkiye olarak beklentimiz, Irak hükümetinin kendi sınırlarını kontrol edebilmesi, bunu yapmaz, yapamaz ise koalisyon kuvvetlerinin bunu gerçekleştirmesi, bunun da olmaması halinde sorunu halledebilecek olanlarla işbirliği içine girebilmeleridir. Bu vesileyle bir kez daha vurgulamak isterim ki, Türkiye’nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yoktur. Komşumuz Irak ile de bir sınır sorunumuz bulunmamaktadır. Ancak hükümetimiz, vatandaşlarının güvenliğinin sağlanması konusunda gerekli her türlü tedbiri alma konusunda da kararlıdır. Türk halkı da diğer tüm halklar gibi terör tehlikesini hissetmeden yaşama hakkına sahiptir. Biz halkımızın güvenliğini sağlamak için ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious