Dışişleri Bakanı Gül Kahire'de

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ile bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Arap Birliği Dışişleri Bakanı toplantısına katılmak üzere Kahire'de bulunan Gül'ün, Mısırlı muhatabı Ebul Geyt ile görüşmesinden sonra ortak basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında, Türkiye ve Mısır arasında olağanüstü bir yakınlık olduğunu ifade eden Gül, bundan büyük memnuniyet duyduklarını belirterek ikili ilişkilerin daha da ileriye götürülmesi için Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in Türkiye'yi ziyaret edeceğini umduklarını söyledi.

Mübarek'in Türkiye'nin davetini kabul etmesinden memnuniyet duyduklarını belirten Gül, ziyaret tarihinin daha sonra belirleneceğini, ancak bu ziyaretin yakın bir zamanda yapılacağını kaydetti.

Arap Birliği toplantısına katılmasını Ebul Geyt'in temin ettiğini belirten Gül, bundan dolayı kendisine teşekkür etti.
Gül, Kerkük ile ilgili bir soru üzerine, bugün Mısır Dışişleri Bakanı Ebul Geyt ile görüşmelerinde Irak konusunu derinlemesine ele almadıklarını belirterek, Irak'ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğü için komşu ülkelerin çok çalıştığını ve bu konuda ortak bir kanaatin bulunduğunu bildirdi.

Kerkük'ün küçük bir Irak olduğuna işaret eden Gül, Kerkük ile ilgili sorunların çok dikkatli bir biçimde çözülmesi gerektiğini kaydetti.

EBUL GEYT

Mısır Dışişleri Bakanı Ebul Geyt de yaptığı açıklamada, Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerle işbirliğinin tarafları memnun eden ve her iki ülkenin çıkarına uygun olarak devam ettiğini söyledi.

Ebul Geyt, Gül'ün kendisine verdiği bilgiye göre, daha önce Mısır ile Türkiye arasında imzalanmış olan serbest ticaret anlaşmasının 1 mart itibarıyla yürürlüğe girdiğini kaydetti.

Mısırlı Bakan, Gül'ün kendisine Türk yatırımcıların Mısır'da 1 milyar 200 milyon doların üzerinde yatırım yapmaya hazır olduğu bilgisini verdiğini de söyledi.

Ebul Geyt ayrıca, Irak'ın başkenti Bağdat'ta 10 martta düzenlenecek toplantıya Mısır heyetinin İstanbul üzerinden Türk heyetinin tahsis edeceği uçakla gideceğini belirtti.

Geyt, Dışişleri Bakanı Gül ile iki ay içinde 6 kere görüştüklerini belirterek, iki ülke arasındaki sıcak ve olumlu ilişkilerin süreceğine işaret etti.

Ebul Geyt, bölgesel meselelere bakışta, iki ülkenin bazen yüzde yüz ortak görüşü paylaşmayabildiğini, ancak bu görüşlerin büyük ölçüde paralellik arz ettiğini bildirdi.


Geyt, Kerkük ile ilgili bir soruya karşılık da, Mısır'ın görüşünün bu konudaki genel değerlendirmeler çerçevesinde olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Kerkük'e Irak'ın bir Arap kenti olarak bakıyor ve öyle korunmasını arzu ediyoruz.”

Kerkük'teki herhangi bir dengesizliğin sorunlara yol açacağını da belirten Ebul Geyt, bununla birlikte Kerkük ile ilgili kararın Irak halkının kendi anayasaları çerçevesinde verilmesi gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE'DEN TEKNİK HEYET DAVET ETTİK”

Mısır Dışişleri Bakanı ayrıca, ülkesinin Kıbrıs Rum kesimiyle imzaladığı anlaşma gereğince Doğu Akdeniz'de petrol ve doğal gaz aranması konusunda geri adım atıp atmayacağı da soruldu.

Bu konunun teknik heyetler arasında görüşüleceğini ifade eden Geyt, ”Türkiye, bazı sorular yöneltti, biz de buna oradan bir heyet davet ederek yanıt verdik” diyerek, bu konunun görüşüleceğini söylemekle yetindi.
Bu arada, Mısır Dışişleri Bakanı Geyt, Gül ile görüşmesinden önce kendisini ziyaret eden Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir araya geldi.

GÜL, IRAK DIŞİŞLERİ BAKANI ZEBARİ İLE GÖRÜŞTÜ

Gül, Ebul Geyt ile ortak basın açıklamasının ardından, Türkiye'nin Kahire büyükelçiliği konusuna geçti.
Gül, burada, Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısı için Kahire'de bulunan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir araya geldi.

Bakan Gül'ün bugün ayrıca Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile de görüşmesi planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious