Dışişleri Bakanı Gül Makedonya'da

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Makedonya Dışişleri Bakanı Antonio Miloşoski'nin daveti üzerine, bir heyetle bugün Makedonya'ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Gül, ilk ziyaretini Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ile gerçekleştirdi. Basına kapalı kapılar ardından gerçekleşen görüşmeler ardından Bakan Gül, meslektaşı olan Antonio Miloşoski ile bir araya geldi. Yaklaşık yarım saat süren görüşme ardından iki bakan, Türkiye ile Makedonya arasında eğitim ve çevre işbirliği protokolünü imzaladı.

Görüşmeler ardından basın açıklamasında bulunan iki bakan, Türkiye ile Makedonya'nın sıkı işbirliği içerisinde olduklarını söyledi. Makedonya Dışişleri Bakanı Antonio Miloşoski, Bakan Gül'e Osmanlı'nın Makedonya'da izleri adlı bir kitap hediye etti. Bakan Gül, Türkiye ile Makedonya arasında; dost, kardeş, ortak kültür bağının var olduğunu belirtti.

Türkiye ile Makedonya arasındaki dostluğun çok sağlam temellere dayandığını belirten Gül, Makedonya bağımsızlığını ilan edince ilk resmi devlet olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kabul ettiğini söyledi. Her alanda sıkı ilişkilerin varolduğunu belirten Gül, Makedonya'nın AB adaylığına başvurmasından dolayı memnun olduklarını söyledi.

Gül, Kosova'daki son gelişmelere değinerek, AB'nin oradaki azınlık haklarına dikkat ederek karar alması gerektiğini belirtti.

Makedonya Dışişleri Bakanı Antonio Miloşoski de, Türkiye'nin her zaman her türlü destekle, bunun ekonomi, askeri ve diğer alanlarda olsun Makedonya'nın yanında olduğunu söyledi.

Gül'ün Makedonya ziyaretinde ikili siyasi, ekonomik ve ticari ilişkiler ile tarafları ilgilendiren bölgesel ve uluslararası gelişmeler üzerinde görüş alış verişinde bulunuldu. Ziyaret sırasında iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımların artırılması imkanları da araştırılacak ve Türkiye-Makedonya İş Konseyi toplantısı da düzenlenecek.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, günübirlik ziyaret için gittiği Üsküp'te, Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Çırvenkovski tarafından kabul edildi.

Parlamento binasında yapılan görüşmeden görüntü alınırken, herhangi bir açıklama yapılmadı. Bakan Gül, parlamentoya gelmeden önce ise Makedonya Dışişleri Bakanı Antonio Miloşoski'nin onuruna verdiği yemeğe katıldı.

Dışişleri Bakanı Gül, Üsküp temasları çerçevesinde Osmanlı döneminde Balkanlar'da yapılan ilk ve en eski camilerden biri olan ve restorasyonu süren Mustafa Paşa Camisini ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.

Gül, "Evlatlarımız bir zamanlar buralardan arkalarına kubbeler serperek geçtiler. Bize düşen bunları yapıp, size hediye etmek. Size düşense, bunları yaşatıp doldurmak. Buradaki Müslüman cemaat, camisine sahip çıkmalı" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Gül, caminin özel defterine ise "Üsküp'teki tarihi izlerimizi görmekten hem hüzün, hem onur duyuyoruz" diye yazdı.

Tarihi Mustafa Paşa Camisinin restore edilmesinin, tekrar ibadete açılmak için çalışmaların başlatılmasının önemli bir adım olduğunu ifade eden Bakan Gül, kendilerinden camiyi tekrar ibadethane haline getirilmesinin beklendiğini, kendilerinin de bu camiden ezan ve tekbirin noksan edilmemesini beklediklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, günübirlik ziyaret için gittiği Üsküp'teki temaslarını tamamlayarak, Makedonya'dan ayrıldı. Gül ziyareti çerçevesinde, Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Çırvenkovski, Başbakan Nikola Gruevski ve Dışişleri Bakanı Antonio Miloşoski ile görüştü.

Gül ayrıca, Üsküp'te düzenlenen Türkiye-Makedonya İş Konseyi toplantısına katıldı ve Türk toplumunun temsilcileriyle bir araya geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious