Dışişleri Bakanı Gül: Sınırötesi operasyon yok

  • Giriş : 06.06.2007 / 20:03:00
  • Güncelleme : 06.06.2007 / 20:08:43

Gül: "Şu anda herhangi bir başka ülkeye giriş yok" dedi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk askerlerinin Irak'a girdiği yönündeki iddialarının doğru olmadığını söyleyen Dışişleri Bakanı Gül: "Şu anda herhangi bir başka ülkeye giriş yok" dedi..

Associated Press haber ajansı, Türk güvenlik yetkililerine dayanarak, birkaç bin Türk askerinin Kuzey Irak'a girdiğini duyurdu. Genelkurmay kaynakları haberi doğrulamadı.

GÜL: HERHANGİ BİR BAŞKA ÜLKEYE GİRİŞ YOK

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türk askerlerinin Irak'a girdiği yönündeki iddialar üzerine, "Şu anda herhangi bir başka ülkeye giriş yok" dedi.

Gül, Afrika Günü nedeniyle düzenlenen resepsiyona gelişinde gazetecilerin soruları üzerine, Türk askerlerinin Irak'ın kuzeyine girdiği iddialarının doğru olmadığını söyledi.Dışişleri Bakanı Gül, bununla birlikte terörle mücadelenin ve bu yöndeki hazırlıkların sürdüğünü belirtti.

"OLURSA ZATEN BİZ SÖYLERİZ"

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türk askerlerinin Irak'ın kuzeyine girdiği iddiaları üzerine, "şu anda başka bir ülkeye giriş olmadığını" belirterek, "Böyle bir şey yok. Olursa zaten biz söyleriz" dedi.

Gül, Afrika Günü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona gelişinde gazetecilerin soruları üzerine, "Böyle bir şey yok. Olursa zaten biz söyleriz. Onun hazırlıkları ayrıdır" diye konuştu.

GÜL: HAZIRLIKLAR VAR

Dışişleri Bakanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:"Ama, şunu da kimse unutmasın ki, terörle savaş halindeyiz. Dolayısıyla
terörün kökünü kazımak için ne gerekirse bunu yapmaktan da çekinmeyiz. Netice alacak her türlü işin içinde olacağız. O açıdan hazırlıklar vardır. Ama şunu kimse de unutmasın. Ortada terörle bir savaş vardır. Dolayısıyla bu savaş sonuna kadar devam edecektir."

AP: "KAPSAMI LİMİTLİ BASKIN"

AP ajansına kimliklerinin açıklanmaması şartıyla konuşan iki üst düzey yetkili K.Irak'a yapılan baskının kapsamının limitli olduğunu ve bu atağın son haftalarda Türk liderlerinin bahsettiği büyük operasyonla ilgisi olmadığını belirtti.

AP'ye konuşan yetkili: "Bu büyük bir saldırı değil. Bölgeye on binlerce asker girmedi" dedi.

OPERASYONUN NEREDE OLDUĞU BİLGİSİ BELLİ DEĞİL

AP ayrıca kendilerine telefonla bilgi veren yetkililerin Türk güçlerinin Kuzey Irak'ın neresinde operasyon yapıldığına dair bilgi vermediğini ayrıca operasyonun ne kadar süreceği konusunda da bilgi vermediğini belirtti.

Reuters haber ajansı ise Genelkurmay'ın, bu bilgiyi teyit etmediğini duyurdu.

CNN'İN İDDİALARI KAFALARI KARIŞTIRDI

CNN International'ın sitesinde de AP'nin haberine yer verildi. CNN International, Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'a dayandırdığı haberinde, sınırötesi operasyonun olduğunu iddia etmesi kafaları karıştırdı.

IRAKLI YETKİLİLER DE DOĞRULAMADI

Ayrıca Kuzey Irak Sınır Muhafızları yetkilisi Akit Hüseyin de TSK'nın sınırı geçtiği iddialarının doğru olmadığını açıkladı.

Öte yandan Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin Divan Başkanı Fuad Hüseyin, Türk askerinin sınırı geçtiğine dair bir bilginin kendilerine gelmediğini söyledi.

Mesud Barzani'nin temsilcisi Fuad Hüseyin, CİHAN muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, "Bölgedeki kuvvetlerimizden bize intikal eden bir şey yok. Biz de bu olayı basından duyduk" diye konuştu.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious