Dışişleri Bakanı Gül Türkmenistan'a gitti

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül, Türkmenistan'daki geçiş döneminin huzur ve sükut içinde geçirilmesine önem atfettiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın cenaze töreni için Türkmenistan'a hareket etmeden önce Esenboğa havaalanında basın toplantısı düzenleyen Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu akşam törene katılmak üzere Türkmenistan'a gideceğini kaydetti.

"Bu acılı gününde Türkmen kardeşlerimizin üzüntülerini paylaşmak ve her zaman olduğu gibi Türkiye'nin ve Türk halkının Türkmenistan'ın yanında olduğunu göstermek istedik" diyen Gül, Türkiye ile Türkmenistan arasında özel ilişkiler bulunduğuna dikkat çekti. Bakan Gül, "Türkmen halkının huzuru ve refahı, kederi ve tasası bizim için önem taşımaktadır. Türk halkı Türkmenistan halkıyla dostluk ilişkilerine, kültür ve tarihi bağlarına büyük önem vermektedir" diye konuştu.

Gül ayrıca, Türkmenistan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ortaya çıkacak yeni Türkmen yönetiminin Türkmen halkı için siyasi, ekonomik ve sosyal bakımdan çağdaş standartları karşılayan koşullar yaratmasını temenni ettiklerini bildirdi.

Türkmenbaşı'nın cenaze töreni yarın yapılacak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious