Dışişleri Bakanı Gül 'ümitli'

  • Giriş : 19.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, KKTC konusunda İslam Konferansı Örgütü (İKÖ)'ne sundukları çözüm projesinin kabul edileceğinden ümitli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakü'de gerçekleşen İKÖ Dışişleri Bakanları 33. Zirvesi'ne katılan Bakan Gül, toplantıda Kıbrıs konusunun tartışılmasının önemli olduğunu belirterek, "Biz bu problemin çözümü için proje hazırladık. Zannediyorum bu proje katılımcılar tarafından kabul edilecek" diye konuştu.
G
ül, böyle bir projenin çok sayıda ülkeyi kendisinde birleştiren İKÖ tarafından görüşülmesi ve kabul edilmesinin önemli olacağını vurguladı. Günümüzde bir çok İslam ülkesinin Kuzey Kıbrıs'a destek verdiğini hatırlatan Gül, bu gün başlayan toplantıda KKTC Ekonomi ve Turizm Bakanı Derviş Kemal'in katılımını da bu desteğin sonucu olarak gördüğünü söyledi.

Dağlık Karabağ konusuna da değinen Abdullah Gül, katılımcı ülkelerin Ermenistan'ın Azerbaycan toprağını işgal ettiği görüşünde olduğunu belirtti. Gül şöyle konuştu: "Bugün toplantıda konuşanların hepsi Dağlık Karabağ'ın işgline değindiler. Bu konuda Bakü'nün izlediği politika desteklendi. Biz Ermenistan - Azerbaycan sorununda adalet ve Azerbaycan'ın işgal edilmiş topraklarının kendisine geri verilmesinden yanayız. İKÖ bu konuda da bir dosya hazırladı.".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious