Dışişleri Bakanlığı: İran çözümü bulabilir

Dışişleri Bakanlığı: İran çözümü bulabilir.10612
  • Giriş : 24.06.2009 / 14:00:00

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, İran'ın mevcut hak arama yollarını açık tutarak, tartışmalara çözüm bulma yeteneğine sahip olduğuna inanıldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özügergin, Dışişleri Bakanlığındaki basın toplantısında, İran'da seçimlerin ardından yaşanan gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.

İran'ın Türkiye için çok önemli bir ülke olduğunu ve İran ile ilişkilere tarihi bir perspektiften bakılması gerektiğini belirten Özügergin, Türkiye ile İran'ın dünyanın en uzun süreden beri değişmeyen sınırlarından birine sahip olduklarını anımsattı.

Türkiye'nin İran'ı sadece ikili ilişkiler bakımından değil, bölgenin önemli bir ülkesi olarak da takip ettiğini ifade eden Özügergin, İran'a bölge istikrarı açısından önem atfedildiğini söyledi.

"İran'da yapılan seçimlerin ardından yaşanan gelişmelerin çok yakından takip edildiğini, büyükelçiliğin an be an devrede olduğunu" ifade eden Özügergin, şunları kaydetti:

"İran'ın mevcut hak arama yollarını açık tutarak, tartışmalara çözüm bulma yeteneğine sahip olduğuna inanıyoruz. Bu sürecin İran'da demokratik kurum ve kuralların gelişmesine ve pekişmesine katkı sağlamasını diliyoruz. Köklü bir tarihe sahip ve haklı bir gurur taşıyan bir millet olan İran'la komşularımızın içinde bulundukları siyasi tartışmaları en kısa sürede tatminkar bir sonuca bağlayacaklarına inanıyoruz. Bu çerçevede alınacak her karara Türkiye saygıyla yaklaşacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*