Dışişleri Bakanlığından açıklama

Dışişleri Bakanlığından açıklama.10027
  • Giriş : 12.12.2008 / 22:48:00

Dışişleri Bakanlığı, bir Türk şirketine ait Panama bayraklı "Mustafa Bey" adlı gemideki olayın Somali'deki deniz korsanlığıyla ilgisi bulunmadığını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanlığı, bir Türk şirketine ait Panama bayraklı "Mustafa Bey" adlı gemideki olayın Somali'deki deniz korsanlığıyla ilgisi bulunmadığını ve sorunun mürettebatın ücretlerinin ödenmesi sonucunda çözüme kavuştuğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, gemiye ücretlerinin ödenmediği gerekçesiyle Cibuti Limanı açıklarında mürettebat tarafından el konulduğu belirtilerek, konunun intikali üzerine sorunun çözümü ve mürettebatın mağduriyetinin önlenmesi için Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye'nin Addisababa Büyükelçliği'nin gemi sahibi şirket ve mürettebat ile sürekli temaslarda bulunduğu, ayrıca Denizcilik Müsteşarlığı nezdindeki girişimler sonucunda da şirkette bir yetkilinin Cibuti'ye gitmesinin sağlandığı kaydedildi.

Açıklamada, Türkiye'nin Addisababa Büyükelçiliği'nin verdiği bilgiye göre, sorunun mürettebatın ücretlerinin ödenmesi sonucunda çözüme kavuştuğu belirtildi.

Olayın "Mustafa Bey" adlı geminin mürettebatının ücretleri ödenmediği gerekçesiyle gemiye el koymaları ve ücretlerinin gemi sahibi şirket tarafından ödenmesi sonucu sorunun çözüme kavuşturulmasından ibaret olduğu ifade edilen açıklamada, tamamen ticari bir uyuşmazlık meselesi olan bu olayın Somali'de deniz haydutları tarafından kaçırılan gemilerle hiçbir ilişkisi bulunmadığının altı çizildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*