Dışişleri Bakanlığından açıklama...

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada "Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattına Kazakistan'ın katılmasını memnuniyetle karşılıyoruz" denildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanlığı, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru hattına Kazakistan'ın da katılmasına ilişkin anlaşmanın, Kazkistan'da, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından imzalanmasını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.
Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kazakistan petrollerinin de BTC üzerinden dünya pazarlarına taşınması, Doğu-Batı Enerji Koridoru'nun güçlenmesini ve işbirliği ile refahın genişlemesini sağlayacağı ifade edildi.

Açıklamada, BTC Petrol Boru Hattı'nın, Kafkasya ve Hazar Havzası'nda bölgesel işbirliğinin somut bir örneğini oluşturduğu ifade edildi.

Kazakistan'ın da katılımıyla kapasitesi genişleyen ve ekonomik açıdan güçlenen BTC Petrol Boru Hattı'nın aynı zamanda, başta Avrupa olmak üzere, Batı piyasalarının enerji arz güvenliğine de katkıda bulunacağı ayrıca Türk boğazlarından geçen tanker sayısını azaltacağı vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious