Dışişleri'nden IKBY bayrağı açıklaması

Dışişleri'nden IKBY bayrağı açıklaması.24230
  • Giriş : 20.03.2017 / 08:17:00
  • Güncelleme : 20.03.2017 / 11:39:12

Dışişleri Bakanlığı'ndan Kürdistan bayrağı ile ilgili açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak Kerkük'te resmi günlerde kamu binalarına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının Irak bayrağıyla birlikte asılması için yapılan başvuru hakkında Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlu'ndan açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Kerkük Valiliği'nin, resmi günlerde vilayetin tüm resmi dairelerinde IKBY bayrağının Irak bayrağıyla birlikte göndere çekilmesi için Kerkük Vilayet Meclisi nezdinde yaptığı başvuru hakkındaki bir soruya verdiği cevapta, bu başvurunun yadırgandığını belirtti.

Irak anayasasının Irak’taki tartışmalı iç idari sınırlarla ilgili olarak izlenmesi gereken süreci tespit ettiğini vurgulayan Müftüoğlu, "Bu süreç işletilmeden Kerkük’ün statüsüyle ilgili olarak yapılacak tek taraflı tasarrufların Irak’taki uzlaşı ve istikrar çabalarına zarar vermesi tehlikesi bulunmaktadır. Bu tür girişimlerin Irak’ın sosyal, kültürel ve ekonomik zenginliğinin vücut bulduğu Kerkük’ün çok kültürlü kimliğini de aşındırma riski bulunmaktadır.​" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*