Dışişleri Bakanlığı'ndan kirli anlaşmaya tepki!

Dışişleri Bakanlığı'ndan kirli anlaşmaya tepki!.24230
  • Giriş : 15.11.2017 / 09:44:00
  • Güncelleme : 15.11.2017 / 12:39:09

ABD'nin Suriye'deki kirli anlaşmasına Ankara'dan tepki yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerika Birleşik Devletleri'nin Rakka'nın düşürülmesi sonrası şehirde DEAŞ terör örgütü üyeleri ve aileleri ile PKK'nın Suriye uzantısı YPG arasında yaptığı anlaşmaya Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü PYD/YPG’nin güdümündeki sözde 'Suriye Demokratik Güçleri'nin, çok sayıda DAEŞ teröristini Rakka’dan tahliye etmesinin, son derece vahim ve ibret verici bir gelişme olduğunu açıkladı.

Son dakika haberi! Dışişleri Bakanlığı, terör örgütleri DAEŞ ile PYD/YPG'nin Rakka'daki anlaşmasına ilişkin, "Söz konusu anlaşma, bir terör örgütüyle mücadelenin başka bir terör örgütüyle yürütülmesi halinde bu terör örgütlerinin eninde sonunda birbiriyle iş birliğine gideceği gerçeğinin yeni bir örneği olmuştur" açıklamasını yaptı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD/YPG'nin güdümündeki sözde 'Suriye Demokratik Güçleri'nin, Rakka'nın DEAŞ terör örgütünden temizlenmesine yönelik harekat sürerken DEAŞ'la anlaşarak, çok sayıda DAEŞ'li teröristi Rakka'dan tahliye etmesinin son derece vahim ve ibret verici bir gelişme olduğu" belirtildi.

Terör örgütü PYD/YPG'nin Suriye'deki amacının DAEŞ'e karşı mücadele etmek değil sahada gayrimeşru "oldubittiler" yaratmak, toprak işgal etmek ve buralarda demografik yapıyı değiştirmek olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Söz konusu anlaşma, bir terör örgütüyle mücadelenin başka bir terör örgütüyle yürütülmesi halinde bu terör örgütlerinin eninde sonunda birbiriyle iş birliğine gideceği gerçeğinin yeni bir örneği olmuştur.
DAEŞ'le Mücadele Uluslararası Koalisyonu ve ABD Savunma Bakanlığı sözcüleri tarafından konu hakkında yapılan açıklamalarda, söz konusu anlaşmanın varlığının inkar edilmemesinden, tersine bu anlaşmaya 'saygı duyulduğunun' görülmesinden de esef duyulmuştur."

ABD Savunma Bakanlığı sözcülerinden Eric Pahon, terör örgütü PKK/PYD'nin Rakka'yı terk etmeleri için DAEŞ ile gizli anlaşma yaptığı haberlerine ilişkinyaptığı açıklamada, anlaşmanın parçası olmadıkları ancak buna saygı duyduklarını bildirmişti.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*