Dışişleri'nden AB'ye mesaj

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Namık Tan basın toplantısında AB ile ilgili krizi değerlendirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB’nin şeffaflıktan uzak bir karar aldığının altını çizen Tan, AB kriterlerini yerine getirmek için çalışacaklarını vurguladı. Avrupa’da olumsuz bir siyasi konjonktürün olduğunu söyleyen Tan Türkiye AB ile siyasi ilişkilerini devam ettireceğini söyledi. Dünkü Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarını hatırlatan Tan esas kararır 14 Aralık’ta alınacağını vurguladı.

Rumların veto kartının elinde olmasının hatırlatılmasının ardından Tan teknik detaylara girip AB ile polemiğe girmeyeceklerini söyledi.Tan ayrıca Türkiye’nin AB liderler ve Dışişleri Bakanları zirvesine davet edilmediğini söyledi.

Dönem Başkanı Finlandiya’nın Başbakanı yarın Türkiye’ye gelecek.Bu konuda Kıbrıs Planı ile ilgili bir gelişme beklenip beklenmediği konusunda Tan Finlandiya Dışişleri Bakanının plandan umudunun kalmadığı açıklamasıyla cevapladı.

Büyükelçi Tan’a ABD’deki federal mahkemenin aldığı karar ile ilgili görüşleri soruldu. Alınan kararın doğrudan PKK ile ilişkili bir karar olmadığını ,Bir yasanın Anayasaya aykırı olduğu şeklinde bir karar olduğunun altını çizen Tan 45 sayfalık karar metninin incelendiğini söyledi,Tan Ayrıca karar ile ilgili hukuki sürecin devam ettiğini hatırlattı.

Fener Rum Patrikanesinin Ekümeniklik tartışmalarına da değinen Tan Partikanenin Türk kurumu olduğunu vurguladı. Ekümeniklik terimini kesinlikle kabul etmediklerinin altını çizen Tan bu düşüncenin hem Papalık makamına hem de diğer ülkelere bildirdiklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious