Dışişleri'nden Fransa'ya tepki

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Fransa ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında, Savunma Alanında İşbirliği Anlaşması imzalanmasının üzerine Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açıklamada söz konusu gelişmenin 1960 Anlaşmalarına aykırı olduğunu vurgulandı ve “Söz konusu anlaşma Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti açısından herhangi bir sonuç doğurmaz." Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Fransa ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında Paris’te Savunma Alanında İşbirliği Anlaşması imzalandığının öğrenildiği kaydedildi. Konuya ilişkin haberlerin geçen yıl Temmuz ayında Rum basınında yer almasının ardında Fransız makamları nezdinde girişimlerde bulunulduğu kaydedilen açıklamada, söz konusu girişimlerde, “1960 Anlaşmalarına aykırı olan ve Doğu Akdeniz’deki istikrar ve güvenliğe tehdit teşkil edecek bu türde bir anlaşma imzalanmasının BM çerçevesindeki kapsamlı çözüm çabalarını da olumsuz yönde etkileyeceğine dikkat çekilmiş ve Türkiye’nin hak ve çıkarlarını yakından ilgilendiren böyle bir adımdan sarfınazar edilmesi istenmiştir" denildi.

1960 Anlaşmalarıyla Kıbrıs Adası’nda ve Doğu Akdeniz’de oluşturulan hassas dengenin ilgili ülkelerin garantörlük haklarıyla teminat altına alındığı vurgulanan açıklamada, söz konusu anlaşmanın Kıbrıs’la ilgili 1960 Anlaşmalarına aykırı olduğu vurgulandı.

Fransa’nın, Kıbrıs Rum Kesimi ile ikili bir Askeri Anlaşma imzalama cihetine gitmesinin kaygı verici bir gelişme olduğu kaydedilen açıklamada, “Kıbrıs Rum Kesimi, bu tür bir anlaşma yapmaya ehil ve yetkili değildir. Kıbrıs Rum Kesimi’nin Kıbrıs Türklerini veya Adanın tümünü temsil etmediğini ve Kıbrıs Türkleri adına Adanın tümü için bu tür tasarruflarda bulunmaya yetkisi olmadığını hatırlatmak isteriz" denildi.

Anlaşmanın Birleşmiş Milletler çözüm parametre ve çerçevesine de ters düştüğünün altını çizen Dışişleri söz konusu anlaşmayla, Rumların uzlaşmaz tutumlarını daha da pekiştireceği ve kapsamlı çözüm çabalarına ciddi zarar vereceğini vurguladı.

Açıklamada ayrıca, “Söz konusu anlaşma Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti açısından herhangi bir sonuç doğurmaz... Son dönemdeki tutum ve eylemleriyle Kıbrıs sorununu giderek Doğu Akdeniz’e genişleten Rum Yönetimi bölge için istikrarsızlık kaynağı olmaya devam etmektedir" ifadeleri yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious