Dışişleri'nden İsviçre'ye Perinçek tepkisi

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Perinçek'in sözde Ermeni soykırım iddialarını reddetmesi nedeniyle İsviçre'de aldığı cezaya ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığı, "Kararı üzüntü ile karşılıyoruz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakanlık, Perinçek'in görüşlerini fikir hürriyeti çerçevesinde dile getirdiğini hatırlattı. Bakanlık, "Ermeni-İsviçre Derneği'nin şikayeti üzerine açılmış olan davada, mahkemenin İsviçre Ceza Kanununun mükerrer 261 maddesi hükümlerini davacı tarafın iddialarına uygun şekilde yorumlayarak mahkumiyet kararı vermiş olması üzüntü ile karşılanmıştır." dedi.

İsviçre'de sözde Ermeni soykırımını "inkar" yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle Lozan'da yargılanan İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek hakkında 90 gün hapis cezası verildi. Mahkeme, Perinçek'i 90 gün hapis cezası karşılığında her günü 100 İsviçre Frangı (yaklaşık 115 YTL) olmak üzere 9 bin İsviçre Frangı para cezasına çarptırdı.

Alınan kararın Türkler tarafından kabul edilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Ankara, mahkemenin de etki altında kaldığını belirtti. Ankara, "Alınan bu kararın Türk halkı tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Davanın açılışından karar aşamasına kadar adalete müdahalede bulunmama kaygısıyla dava hakkında Türkiye adına herhangi bir görüş açıklanmasından özellikle imtina edilmiş ve sadece İsviçre adaletinin tarafsız ve adil bir karar vereceğine olan inancımızın belirtilmesi ile yetinilmiştir. Buna mukabil, İsviçre televizyonlarında tek taraflı yayınlar yapılması, basında meselenin davacı tarafın propagandası doğrultusunda yansıtılması ve karar açıklanmadan Doğu Perinçek'in "inkarcı" olarak takdim edilmiş bulunması ve adeta işbirliği halinde kararı etkilemek için her türlü gayretin sarfedilmesine imkan tanınmış olması üzüntüyle kaydedilmiştir." dedi.

Ankara, hukuki sürecin devam edeceğini hatırlatarak, tarafsız ve bağımsız yargıçlarca bu kararın düzeltileceğine inandığını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious