DİSK, Cenevre sefasının hesabını sordu

DİSK, Cenevre sefasının hesabını sordu.11585
  • Giriş : 04.07.2009 / 22:12:00

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, dün gündeme düşen sendikaların “İşçi aidatıyla Cenevre sefası”na tepki gösterdi. Çelebi, Türk-iş ve Hak-iş’e çağrı yaparak ne kadar harcama yaptıklarını açıklamalarını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“ILO Konferansı'na kalabalıklarla katılındı” diyen Çelebi, “Bu heyettekilerin çoğunluğu toplantılara katılmadı. Doğru. Bu sayıda insanı biz ne toplantılarda ne konferans salonunda gördük. Biz bu sayıda insan görmedik” diye konuştu. Çelebi ayrıca, Türk-İş ve Hak-İş'e açık bir çağrı yaparak, şunları söyledi:

Ucuz otelde kaldık

“Ben konfederasyon başkanlarına açıkça davet yapıyorum. Bu seyahate kaç para harcadılar. Açıklasınlar. Bakın biz teknik toplantılara katılmak, Yunanistan, Gürcistan ve Hollanda gibi heyetlerle ikili görüşmeler yapmak için çok dar bir heyetle gittik. Teknik ekiple konferanslara katıldık ve döndük. Geldik ve raporlarımızı hazırladık. Harcadığımız para da toplam 4 bin 320 TL'dir. İşte dökümü de burada, tek tek verebiliriz. Olması gereken budur. İşte şeffaflık burada olacak. Buraya katılan sendikaları, hepsini açıklamaya davet ediyorum.”

Çelebi, Cenevre'ye 5 kişilik bir heyet halinde giden DİSK'in harcamasının neden sadece 4 bin 320 lira olduğunu ise “DİSK sadece benim ve uzman Kıvanç Eliaçık'ın masraflarını ödedi. DİSK listesi içinde görünen diğer üyelerin masraflarını ise kendi sendikaları ödedi” diye açıkladı. Çelebi, ucuz bir otelde kalmayı tercih ettiklerini de kaydetti.

Çelebi, kendilerinin sadece bu Cenevre toplantısı için değil, bundan önce de hiçbir seyahatte harcırah almadıklarının altını çizerek, “Biz bu güne kadar hiçbir seyahatte harcırah almadık, almayız. Bunu özellikle vurguluyorum ve bu rakamları açıklamaları için diğer sendikalara açık davet yapıyorum” dedi.

Türk heyeti 82, Çin heyeti 43 kişiydi

* ILO toplantıları için Cenevre'ye giden heyet 82 kişiden oluştu. Hükümet, Bakan Dinçer ve büyükelçilik de dahil 14 kişiyle temsil edildi. Bu heyete ayrıca “Konferansa katılan diğer kişiler” başlığı altında 6 kişilik milletvekili listesi eklendi. Bu isimlerin de masrafları Çalışma Bakanlığı tarafından ödendi.

* İşveren tarafı ise 16 kişiyle temsil edildi. TİSK başkanlığında temsil edilen işveren listesinde bazı akademisyenler de bulundu. Bu listedeki katılımcıların masrafları da TİSK tarafından ödendi.

* İşçi listesi ise 46 kişiden oluştu. Listedeki ağırlığı Hak-İş ve Türk-İş paylaştı. Hak-iş ve Türk-iş, kendi listelerinden Cenevre'ye gidenlerin masraflarını üstlenirken, Türk-iş günlüğü 300 dolar üzerinden harcırah da ödedi.

* Kamu-Sen 2, DİSK 5 kişiyle heyete katıldı. Bu konfederasyonlar da kendi listelerindeki isimlerin masraflarını üstlendi.

* Oysa 132 milyon işçisi bulunan Çin bile toplantıya sadece 43 kişilik heyetle katıldı. Türkiye toplantıdaki en kalabalık heyetlerden biri olurken, delegasyondakilerin toplantılara katılmadığı ve adeta turistik gezi yaptıkları görüldü.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*