DİSK Genel Başkanı Çelebi: "2009'da da Taksim'deyiz"

DİSK Genel Başkanı Çelebi:
  • Giriş : 05.05.2008 / 15:45:00
  • Güncelleme : 05.05.2008 / 15:56:33

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 1 Mayıs için Taksim taleplerinden vazgeçmediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DİSK Genel Başkanı Çelebi, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ve Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel, 1 Mayıs'ta yaşanan olaylara ilişkin DİSK Genel Merkezi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Çelebi, "Taksim talebimizden vazgeçmedik. Önlerinde bir yıllık süre var. Güçlü devlet, güçlü hükümet bunların tedbirlerini alarak, özgürce bizim orada 1 Mayıs'ı kutlamamızı sağlayarak bu sorunu aşabilir. Bunun dışında başka bir çözüme girilmesi asla beklenemez. 1 Mayıs 2009 süreci şimdiden başlatılmalı, özgürce yine çiçeklerimizle taleplerimizi haykıracak bir ortam yaratılmalı" dedi.

Başbakan'dan bakanlara, Vali'den Emniyet Müdürü'ne kadar koro halinde provokasyon korkuları yayıldığını savunan Çelebi, "1 Mayıs'ta Taksim'e ve çevresine etten ve metalden örülen duvar, devlet erkanının sözünü ettiği provokatörlere karşı kurulsaydı, pekala huzur ve güven içinde Taksim'de kutlama yapılabilirdi" diye konuştu.

"Hükümete göre, provokatörler Taksim'i çok sevmektedir. Bize göre ise 1 Mayıs'ın kendisinden hiç mi hiç haz etmemektedir bu provokatörler" diyen Çelebi, "Zira şöyle ya da böyle, şurada ya da burada provoke edilen hep 1 Mayıs kutlamaları olmuştur. 1 Mayıs 2008, hükümetin emek düşmanlığından emekçi düşmanlığına evrilen anlayış ve yaklaşımları ile basının 'Gazcı Kardeşler' adını layık gördükleri ikilinin marifetleri sonucunda provoke edilmiştir" dedi.

Çelebi, İstanbul Valisi Muammer Güler'in orantılı güç kullanıldığı iddialarının,1 Mayıs günü İstanbul sokaklarına yansıyan görüntülerle çeliştiğini kaydetti.

Çelebi, "Şişli Etfal Hastanesi acil servisine atılan gaz bombalarının bir polisin elinden kazara düşmesi sonucu meydana geldiği söylenmektedir. Ya Vali Güler halkın gözünün içine baka baka yalan söylemiştir, ya da Vali Güler'e İstanbul yerine Almanya sokakları izlettirildi" dedi.

Orantılı güç kullanma kavramının hukuksal bir kavram olduğunu ve AİHM içtihatlarıyla da açık şekilde tanımlandığını ifade eden Çelebi, "40-50 işçiye aynı anda tazyikli su ve gözyaşartıcı bomba sıkma, yere düşmüş, hiçbir direnişte bulunmayan insanların acımasızca onlarca polis tarafından çiğnenmesi mi orantılı güç kullanımı?" diye konuştu.

KESK: "AİHM'ye taşıyacağız"

Çelebi'nin kaldığı yerden açıklamayı okumayı sürdüren KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da, 1 Mayıs'ta yaşanan bütün kanun dışı uygulamaları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) gündemine taşıyacaklarını bildirdi.

Tombul, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet, İçişleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanları, İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü hakkında 3 konfederasyon olarak suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Tombul, "1 Mayıs'ta yaşadığımız bütün kanun dışı uygulamaların, emekçilere ve halkımıza karşı işlenen bu suçların her platformda takipçisi olacağız. Bu olayları Anayasa ve uluslararası sözleşmelerden doğan bütün etkili başvuru yollarını kullanarak yargıya, ulusal ve uluslararası platformlara, uluslararası emek hareketinin, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin gündemine taşıyacağız" diye konuştu.

Ortak açıklama sonrası kısa bir konuşma yapan Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel de, yetkililerin "1 Mayısta Taksim'de provokasyon olacak" diyerek halkı sindirip, korkutmaya çalıştığını belirtti.

Yaşananların, 30 yıl sonra Türkiye'nin aslında "Az gidip uz gidip, bir arpa boyu yol gittiğini" tüm dünyaya gösterdiğini kaydeden Türkel, hükümeti, İçişleri Bakanı'nı, İstanbul Valisi ile "tatilin bedeli 1-2 milyar dolar olur" diyen ekonomi uzmanlarını yürekten kutladığını ifade etti.

SORU-CEVAP

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çelebi, "Yaptıklarından dolayı hükümetin ilk önce özür dilemesini istiyoruz" dedi.

10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den milletvekillerine kadar pek çok kişi ve örgütten "geçmiş olsun" mesajı aldıklarını da bildiren Çelebi, iktidar partisinin hiçbir mensubundan bu yaklaşımı görmediklerini dile getirdi.

Bazı camilerde, "DİSK'ten taş atıldı polis onun için müdahale etti" şeklinde anons yapıldığını belirterek, buna örnek olarak Antalya Müftüsü'nü gösteren Çelebi, kendisinin bunun üzerine "böyle birşey yapılmış olması halinde DİSK'ten istifa edeceğini söylediğini" hatırlattı.

Çelebi, bu tür şeyleri kesinlikle onaylamadıklarını, ancak nefsi müdafaa yapan insanların da dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

KESK Genel Başkanı Tombul da, "Taksim, bir dönemle, darbelerle hesaplaşma ve bir ülkede halkın özgürce bir yerde toplanıp görüşlerini ifade edebilme hakkıdır. Bu açıdan Taksim'i sadece bir alan fetişizmi olarak değerlendirmek doğru değildir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious