DİSK Genel Kurulu'nda Çelik'i sloganla susturdular

DİSK Genel Kurulu'nda Çelik'i sloganla susturdular.12509
  • Giriş : 15.02.2008 / 15:30:00

Kürsüye çıktığında yoğun itiraz ve tepkilerle karşılaşan Çelik, konuşmasını güçlükle tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Divan Başkanı tepkilere müdahale etmek zorunda kalırken bazı DİSK üyelerinin de kendi aralarında tartıştıkları gözlendi.

DİSK'in 13. Olağan Genel Kurulu Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi'nde başladı. Genel Kurul'un açılışına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, DTP Diyarbakır Milletvekili Ahmet Türk, ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, İstanbul Tabip Odası Başkanı Gencay Gürsoy ve çok sayıda sendikalı katıldı.

Açılış konuşmasını DİSK Başkanı Süleyman Çelebi'nin yapmasının ardından kürsüye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik geldi. Konuşmasını samimi bir şekilde yapmak istediğini ve elindeki metne bağlı kalmak istemediğini belirten Çelik, hükümet icraatları hakkında bilgi vermeye başladı. Türkiye'de 1950'lerden bu yana ara rejimlere rağmen sendikacılığın büyük aşamalar kaydettiğini vurgulayan Bakan Çelik, örgütlü ve duyarlı bir toplum için daha çok çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi.

Kendilerine yönelik eleştirilere de cevap veren Bakan Çelik, hükümet olarak özelleştirmeden yana olduklarını kaydetti. Bunu parti programında, mitinglerde ve her fırsatta dile getirdiklerini dile getiren Çelik, "Bu salondaki arkadaşlar tarafından reaksiyonel bir şekilde karşılanabilir. Katılmayabilirsiniz. Sonuna kadar demokrasi, tam demokrasi diyorsak o halde herkes görüşünü açık bir şekilde söyleyecek. Vatandaş da bu konuda kararını verecek. Biz özelleştirmeden yana olduğumuzu söyledik. Vatandaş 'Buyurun devam edin' dedi." diye konuştu.

Bu sözlerin üzerine salonu dolduran sendikalılar Bakan Çelik'e tepki gösterdi. İtirazlar üzerine Bakan Çelik bir süre konuşmasını kesmek zorunda kaldı. Bakan Çelik ,"Ben monoton konuşmayı yaparak buradan gidebilirdim. Ama ben bu ülkenin Çalışma Bakanıyım. Tepkinizi de almak için buradayım. Birazdan buradan ayrılmak zorundayım. Müsteşarımız da burada. Bundan sonraki tüm toplantılara katılacağımızı ifade ediyorum. " diye konuştu. Bakan Çelik daha sonra konuşmasına işsizlik konusundaki açıklamaları ile devam etti. Bu konuşma sırasında da çok sayıda DİSK üyesi bağırarak Bakan Çelik'in konuşmasını böldü. Sözünün kesilmesine tepki gösteren Bakan Çelik, "Az önce Sayın Genel Başkanınız her şeyi söyledi. Ben çok büyük bir saygıyla dinledim ve notumu aldım. Kendine teşekkür ediyorum ve görüşlerine sonuna kadar saygı duyuyorum. Ama siz diyorsunuz ki, 'Bu ülkede Çalışma Bakanıysak burası bizim evimiz. Kusura bakmayın. 'Siz kimsiniz?' diye sorarsanız. Ben işçi Yaşar Usta'nın oğluyum. Amerika'yı da tartışırız. AB'yi de o ayrı birşey" şeklinde konuştu. Bakan Çelik'in konuşması yine DİSK üyeleri tarafından, "Gün gelecek devran dönecek AKP Millete Hesap Verecek" sloganlarıyla kesildi. Sloganın ardından Bakan Çelik, "Her zaman hesap vermeye hazırız. Hesap vermeyenler bu kürsüye çıkmasınlar" ifadelerini kullandı.

Tepkiler üzerine söz alan Divan Başkanı, DİSK üyelerini uyardı. Uyarılar yeterli olmayınca Divan Başkanı, sendikalıları ikinci kez uyarmak zorunda kaldı. Bu sırada bazı sendikalıların da Bakan Çelik'in sözünü kesen arkadaşlarına tepki gösterdikleri gözlendi. Bakan Çelik'in bazı açıklamalarının ise salonu dolduran sendikalılar tarafından alkışlandığı gözlendi. Bakan Çelik konuşmasını güçlükle tamamladıktan sonra DİSK Başkanı Süleyman Çelebi'nin eşliğinde salondan ayrıldı.

Konuşmasında AK Parti Hükümeti'ne sert eleştirilerde bulunan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Anayasada yapılan son değişiklik ve üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılması ile ilgili açıklamalarda bulundu. AK Parti ve MHP'nin Türkiye'yi türbanla meşgul ettiğini savunan Çelebi şöyle konuştu: "AKP bir Anayasa hazırlığı içindeyken diğer yandan MHP'nin de katkısıyla apar topar üniversitelerde türban özgürlüğü ile ilgili Anayasa değişikliğini gündeme getirmiştir. Gerçekleşen Anayasa değişikliğinin sorunu çözüp çözmeyeceğini hep birlikte göreceğiz. Ama şurası açıktır ki, bu adımla toplumdaki gerginlik daha da artmış, Türkiye' toplumun gündeminde olmayan bir konu nedeniyle kutuplaştırılmıştır."

Caddebostan Kültür Merkezi'nde başlayan DİSK 13. Genel Kurulu 15-16 ve 17 Şubat tarihleri arasında devam edecek. Konuşmalarla geçecek Genel Kurul'un ilk gününde dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen sendika temsilcileri de sunum yapacak. Genel Kurul'da yapılacak seçime tek aday olarak giren Süleyman Çelebi'nin yeniden başkan olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious