DİSK: Siyasi düşünceler antidemokratik manevralarla eritilemez

  • Giriş : 15.03.2008 / 09:31:00

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca AK Parti hakkında açılan kapatma davasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Açıklamada, siyasal düşücelerin "kapatmalarla veya antidemokratik manevralarla eritilemeyeciğini" vurgulayan Çelebi, eritilse bile bunun son derece otoriter ve katı bir yönetim anlayışı olduğu belirtti.

Demokrasilerde özgürlük, eşitlik ve çağdaşlık karşıtı düşüncelerin etkisizleştirilmesinin toplumsal muhalefetin gücüyle olacağını söyleyen Çelebi, "Sokaklarda yürüyen binlerce emekçi, AKP iktidarına hak ettiği cevabı verirken, AKP'yi kapatmaya yönelen davranışlarda bulunmak, demokratik olmadığı gibi benzeri düşüncelerin yarın daha güçlü olarak iktidara gelmesine neden olacaktır. Parti kapatmalar üzerinden çözüm aramak aynı zamanda gerçek muhalefetin serpilip güçlenmesinin de önünün kapatılması demektir." değerlendirmesini yaptı.

"Sendikalar ve siyasi partileri kapatarak bir talebin, bir hakkın veya bir siyasi düşüncenin örgütlenmesinin önüne geçildiğini zannedenlerin yarın kendilerinin de aynı yöntemle safdışı bırakılmayacağının garantisinin olmadığı bir sürece evrilmiştir Türkiye." ifadelerinin yer aldığı açıklamasının son bölümünde Çelebi, bu süreçte, AKP'nin demokrasi anlayışını gözden geçirerek önerilerine kulak vermesini umduklarını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious