DİSK'den eylem

  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

DİSK, 12 Eylül darbecilerinin yargılanması için eylem yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Türkiye Otel Lokanta Eğlence Yerleri İşçileri Sendikaları (OLEYİS) üyeleri, 12 Eylül Darbesi'ni yapanların yargılanması için eylem yaptı.

OLEYİS'e üye yaklaşık 80 kişi öğle saatlerinde sendikanın Beyoğlu'ndaki merkezinin önünde toplandı. "12 Eylül'de Türkiye kaybetti. Ne unuturuz Ne affederiz" yazılı pankart açan grup, Taksim Gezi Parkı'na kadar sloganlar eşliğinde yürüdü. Gezi Parkı'nda tekrar toplanan grup, 12 Eylül 1980'de yapılan askeri darbeyi protesto etmek için basın açıklaması yaptı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 12 Eylül'ün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasını ve başta Kenan Evren olmak üzere bütün 12 Eylülcülerin yargılanmasını istedi. 12 Eylül Darbesi'yle başlayan süreçte Türkiye'nin siyasal, sosyal, hukuk ve bilimsel alanlarda büyük tahribata uğradığını söyleyen Çelebi, sendikaların da bu süreçten ciddi zarar gördüğünü ileri sürdü . Çelebi, "12 Eylül'ün siyasal, sosyal ve toplumsal anlamda yalnızca bu kuşaktan değil, bütün bir toplumdan pek çok şey götürdü. Bunların sonuçlarını ve devamını günümüzde de yaşamaktayız. Sonuç olarak 12 Eylül Darbecileri ülkemizin bugün yaşadığı işsizlik, hukuksuzluk, adaletsizlik, yolsuzluk, terör ve şiddetin baş mimarlarıdır ve bunun için yargılanmalıdır." diye konuştu.

"Gün gelecek devran dönecek, darbeciler halka hesap verecek" şeklinde slogan atan grup, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious