DİSK'in Taksim ısrarı

DİSK'in Taksim ısrarı.11585
  • Giriş : 24.04.2008 / 15:02:00

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ayaklar başları yönetemez" şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ayaklar başları yönetemez" şeklindeki açıklamalarına tepki gösterdi. DİSK Başkanlar Kurulu olarak aldıkları 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararının arkasında olduklarını vurgulayan Çelebi, "Bizler bu ülkenin 'Ayak Takımı' olarak 1 Mayıs'ta Taksim'de olacağız." dedi.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK Başkanlar Kurulu toplantısının ardından adına konfederasyonun Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Başkanlar Kurulu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 Mayıs gündemi nedeniyle yaptığı açıklamaların ve 1 Mayıs organizasyonunu değerlendirmek üzere toplandığını aktaran Çelebi, toplantıda 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararlılığının bir kez daha teyyit edildiğini vurguladı.

Değişik meslek guruplarına, çeşitli kurum ve kuruluşlarının kutlamalarına açık olan Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs kutlamalarına da açık olması gerektiğini savunan Çelebi, "Hükümet, hiçbir gerekçeyle bu hakkın önüne yasak ve engel koyamaz." şeklinde konuştu.

"OLUMSUZLUKLARIN SORUMLUSU AKP HÜKÜMETİ OLACAKTIR"

Son 15 yıldır "Provakasyon olur" gerekçesiyle Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs kutlamalarına kapatıldığını aktaran Çelebi, buna rağmen her yıl 1 Mayıs'ın giderek artan bir kitlesellikle kutlanmaya devam ettiğini aktardı. Çelebi, "Bu bayat gerekçeyi öne süren hükümet bilmelidir ki, bu 1 Mayıs'ta yaşanabilecek en ufak olumsuzluğun siyasi sorumluluğu doğrudan AKP hükümetine ait olacaktır."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ayaklar başı yönetmeye kalkarsa kıyamet kopar" şeklindeki açıklamalarını sert dille eleştiren Çelebi, "Bu açıklamaları kınıyor ve protesto ediyoruz. Bizim demokrasi anlayışımız, herkesin eşit yurttaşlar olduğu bir hukuk düzeninden yanadır. Anlaşılan başbakan, Cumhuriyet'in ve demokrasinin bu temel ilkesini içine sindirebilmiş değil." diye konuştu.

"1 MAYIS'TA AYAK TAKIMI OLARAK TAKSİM'DEYİZ"

Başbakan Erdoğan'ın işçilerden özür dilemeye davet eden Çelebi, "Onun ayak takımı dediği insanlar bu ülkenin eşit haklarına sahip yurttaşlarıdır. İşçileri, kamu çalışanları, köylüleri, mimarları, mühendisleri, doktorları, hemşireleri, kısacası emekçileridir. Üstelik bunun önemli bir bölümü de Başbakan'a oy vermiştir. Oy aldığı insanları "Ayak takımı" olarak niteleyen Başbakan suçluluğunun telaşı içindedir." Şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan'dan 1 Mayıs'ta Taksim'i kutlamalara açmasını isteyen Çelebi, "Bizler bu ülkenin ayak takımı olarak 1 Mayıs'ta Taksim'de olacağız." Dedi.

Basın mensuplarının "Başbakan Erdoğan 1 Mayıs'a kadar özür dilemezse bir eylem planınız olacak mı?" şeklindeki sorusu üzerine Çelebi, "Sayın Başbakan ayakların sesini Taksim'de duyacaktır. Bundan daha güzel bir tepki olmaz herhalde." Diye konuştu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious