DİSK'ten Deniz Baykal'a tam destek!

DİSK'ten Deniz Baykal'a tam destek!.8923
  • Giriş : 28.06.2009 / 08:45:00
  • Güncelleme : 28.06.2009 / 08:52:11

Fakat darbeden sonraki uygulamalarına baktığımızda, darbecilerin asıl seçeneklerinin ne olduğunu görüyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DİSK Başkanı ayrıca ilginç bir açıklamada bulundu.

Süleyman Çelebi, yaptığı yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Anayasa'nın geçici 15. maddesinin kaldırılması önerisinde bulunduğunu anımsattı.

''Başbakan Erdoğan'ın, 'sulu şaka' olarak değerlendirdiği bu öneri karşısında Kenan Evren'in de 'eğer yeniden halk referandumuyla geçici 15. madde kaldırılırsa, o zaman hiç yargılamaya gerek olmadığını ve intihar edeceğini' söylediğini'' ifade eden Çelebi, 12 Eylül'ü ''Bir sosyal sınıfın, diğer bir sosyal sınıf üzerindeki tahakkümü'' olarak değerlendiren Uğur Mumcu'nun da haksız olmadığını kaydetti.

Evren'in konuşmasında, ''Başka seçeneğimiz yoktu'' dediğini hatırlatan Çelebi, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Fakat darbeden sonraki uygulamalarına baktığımızda, darbecilerin asıl seçeneklerinin ne olduğunu görüyoruz. Çünkü darbecilerin ilk uygulamaları, sendikalaşmayı ortadan kaldırmak, çalışanların kıdem tazminatı gibi kazanımlarını daraltmak, ücretler ve sosyal hakları budamak, işçi sağlığı ve iş güvenliğini zayıflatmak ve grev hakkını yasaklamak oldu.

Bugünkü iktidarın temelleri, 12 Eylül uygulamalarıyla atılmıştır. 1981 yılında okullara zorunlu din dersi getirildi, Türk-İslam sentezinin milli kültür olarak kabul edilmesi kararlaştırıldı, Diyanet İşleri'nde 260 din görevlisinin maaşının Rabıta-ül İslam örgütünce ödenmesi onaylandı. Bütün bunlar 12 Eylül'ün neden yapıldığını ve tahribatının bütün toplumsal alanlara nasıl yayıldığını göstermek için bizce fazlasıyla yeterlidir. Gerçek bir demokrasiye ulaşmak için önümüzdeki tek seçenek, 12 Eylül darbecilerinin yargılanmasıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*