Dişlerinizi ihmal etmeyin

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Ağız bakımının ve sağlıklı dişlere sahip olmanın temelini diş fıçalamanın oluşturduğunu söyleyen uzmanlar, dişlerin hergün en az bir defa 3 dakika süreyle fırçalanması gerektiğine vurgu yapıyor,

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diş hekimi Hayri Serin, yapılan tüketici araştırmalarına göre tüketicilerin yüzde 50'si zaman bulamadığı için dişlerini düzenli olarak fırçalamadığını belirttiğini, bunun inandırıcı olmadığını kaydetti.

Aynı araştırmaya katılanların yüzde 29'unun nedeni tembellik, kalan yüzde 21'lik kısmın ise çeşitli nedenlerle dişlerinin günlük bakımını yapmadığının ortaya çıktığını anlatan Diş Hekimi Serin, "Bu nedenler arasında diş macununun tadını sevmemek, gerek görmemek, dikkatsizlik, unutkanlık ve hatta diş macunu ve fırçası gibi diş bakım malzemelerine sahip olmamak da bulunuyor. Son grup ankete katılanların yüzde 1'ini oluşturuyor." dedi.

Serin, "Ülkemizde diş macunu tüketimi kişi başına yılda 60 ile 70 gr arasında de işiyor. Bu rakam İngiltere'de 350 gr, İtalya'da 270gr, İspanya'da 250gr ve Amerika'da ise 650 gr. Yine İngilterede 2.4, İspanyada 2.5 olan kişi başına yıllık diş fırçası kullanımı ülkemizde 3 kişiye 1 fırça olup oldukça düşüktür. Türkiyede nüfusun yüzde 40'ı dişlerini ara sıra, yüzde 26'sı günde 2-3 kez fırçalıyor. Nüfusun yüzde 10'u dişhekimine hiç gitmemiş, yüzde 43'ü ise son bir yıldır dişhekimine gitmemiş. Gelişmiş ülkelerde nüfusun dişhekimini ziyaret etme aralığı ise yılda 2." diye konuştu.

ÇÜRÜK OLUŞUMU NASIL ÖNLENİR?

Serin, çürük oluşumunun engellenmesi için şu tavsiyelerde bulunuyor; "Florlu bir diş macunu ile dişler fırçalanmalıdır. Dişlerinizin ara yüzleri için diş ipi veya diğer ara yüz araçlarından faydalanınız. Dengeli beslenmeye dikkat edilmeli ve abur cubur yiyeceklere bir sınır konulmalıdır. Profesyonel diş temizliği ve ağız muayeneniz için düzenli olarak dişhekiminizi ziyaret etmelisiniz. Bir diş fırçası genelde 3-4 ay kullanılabilir.

Diş fırçasının bozulduğunu kıl demetlerinin birbirinden ayrılmasından, dağılmasından ve eğilmesinden anlayabilirsiniz. Sert kıllı fırçalar dişlerinize zarar verebilir. Çocuklar ise henüz doğru fırçalamayı tam olarak uygulayamadıklarından daha çabuk fırça eskitirler. Dişin nasılf ırçalandığı da önemlidir. ıÜüÖncelikle fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve dişin eni doğrultusunda ileri-geri hareketlerle fırçalanmalıdır.

En son dişetinden aşağıya doğru bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır. Dişlerin iç yüzeyleri , özellikle ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzleri, arka dişler ve dil de temizlenmelidir. Genellikle sadece ön dişlerin ön yüzeyleri fırçalandığından çürükler daha çok arka bölgelerde oluşmakta, diş taşları ise çok az fırçalanan alt ön bölgede olmaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious