DİTİB İslami Düşünceleri Destekleme Programı Çalıştayı başladı

DİTİB İslami Düşünceleri Destekleme Programı Çalıştayı başladı.25570
  • Giriş : 01.12.2016 / 17:51:00

24 yüksek lisans ve 6 doktora öğrencisi 30.11-02.12.2016 tarihleri arasında Köln DİTİB Genel Merkezi‘nde bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"DİTİB İslami Düşünceleri Destekleme Programı" kapsamında DİTİB Eğitim, Araştırma ve Yayın Hizmetleri Müdürlüğü‘nün hazırladığı beşinci çalıştayına Almanya'da kurulmuş olan İslam ilahiyat merkezlerinde eğitimi sürdüren 24 yüksek lisans ve 6 doktora öğrencisi 30.11-02.12.2016 tarihleri arasında Köln DİTİB Genel Merkezi‘nde bir araya geldi.

Çalıştayın koordinatörlüğünü üstlenen Murat Şahinarslan’ın program akışını hakkında genel bilgi verdiği programda DİTİB Eğitim, Araştırma ve Yayın Hizmetleri Müdürü Taner Yüksel, „Öğrencilerin kendi bilimsel çalışmalarında, metod ve araştırma alanlarında uzmanlaşmasını sağlayacak çalışmaların nasıl olabileceği konularında istişare edilecek. Bu kapsamda Almanca dilinde öğrencilerin kaleme alacağı bir süreli, bir de dijital yayına girmesiyle sonuçlanacaktır. Çalıştayın ikinci gününde ise dört doktora öğrencisi araştırma alanlarıyla ilgili sunumlar yapacak. Son olarak DİTİB Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünce "Dinlerarası Diyalog" ve DİTİB Eyalet Birlikleri Koordinatörü'nün "Dinin Toplum ve Hukuk içersindeki yeri" konularında bilgi sunulacak „dedi.

DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu’da çalıştayda genç ve dinamik simaları görmekten çok mutlu ifade ederek başladığı konuşmasında; „Bugün burada başlayacak çalıştayın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Genç arkadaşlarımızın İslam ve ilahiyat alanına ilgi göstermeleri, araştırma yapmaları ve Almanya'da yaşayan Müslümanların problemleri ilgili çalışmalar yapmaları takdire şayandır. DİTİB olarak dini hizmetlerin yanında sosyal projeleride destekliyoruz. Eğitime destek amaçlı materyaller, öğretim ders kitapları, müfredat programları hazırlanıyoruz. Görevlilerimize öğretici kitaplar hazırlayarak camilerde din eğitimi hizmetlerine katkı sağlamaya gayret ediyoruz. Sığınmacı kardeşlerimize yönelik sosyal projelerimize devam ediyoruz. Akademik alanda bilgi üretmek, ilim üretmek anlamında da gayretimiz olması lazım onun için işte üniversitelerimizde işbirliği içerisindeyiz. Almanya'da varolan ilahiyat eğitimi yapan bölümlerde yürüten çalışmalara bir şekilde yardımcı olmaya gayret ediyoruz. Okuyan öğrencilere burs veriyor ve akademik çalışmalara destek olmaya çalışıyoruz. Böylece de Almanya'daki Müslümanların hayatına katkı sağlamaya çalışıyoruz“ dedi.

Konuşmaların ardından ilk günü açılış ve çalışma gruplarının hazırlık çalışmaları yapılacağı çalıştay üç gün sürecek. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*