Divriği'nde demiryolu ulaşımı hala kapalı

Divriği'nde demiryolu ulaşımı hala kapalı.12059
  • Giriş : 31.12.2008 / 18:29:00

Sivas'ın Divriği ilçesindeki tren kazasının ardından ulaşıma kapanan Sivas-Erzincan tren yolunun açılması çalışmaları sürdürülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


AA muhabirinin TCDD yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Sivas-Divriği hattındaki Çetinkaya-Güneş istasyonları arasında seyir halindeki Doğu Ekspresi ile yük treninin çarpışması sonucu ulaşıma kapanan Sivas-Erzincan tren yolunun ulaşıma açılması için çalışma başlatıldı.

Çetinkaya Gar Müdürü Mehmet Çetintaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Haydarpaşa'dan Kars'a giden Doğu Ekspresi'nin, 43508 sefer sayılı yük trenine arkadan çarpması sonucu trenin makinisti Ruhi Civan ve makinist yardımcısı Tuncay Yanaz'ın yaralandığını söyledi.

Doğu Ekspresi'nde bulunan toplam 64 yolcunun yara almadan kurtulduğunu belirten Çetintaş, trenin vagonlarının, yolcularla birlikte, olay yerine gönderilen lokomotif yardımıyla Çetinkaya Tren İstasyonu'na çekildiğini ifade etti.

Çetintaş, yolcuların daha sonra Çetinkaya Belediyesine ait otobüs ve ilçedeki özel minibüslerle gidecekleri yerlere gönderildiğini bildirdi.

Ulaşıma kapanan tren yolunun açılması çalışmalarının sürdürüldüğünü, yolun kısa sürede ulaşıma açılacağını anlatan Çetintaş, kazada yolcu treninin 5 vagonu ve lokomotifinin hasar gördüğünü ayrıca elektrikli katener hattının da arızalandığını söyledi.

-TREN YOLCUSU KAZA ANINI ANLATTI-

Yolculardan Zafer Koç (24) ise Çetinkaya'dan Divriği'ye akraba ziyaretine gittiğini, yolculuk sırasında bir çarpışma sonucu sarsıldıklarını, panik içinde dışarıya çıktıklarını söyledi.

Yaralılara müdahale etmek için makinistlerin olduğu bölüme gittiklerini ifade eden Koç, ''2 makinist yaralanmıştı. Yaralıları lokomotiften çıkardık. Olay yerine gelen başka bir lokomotifle Karamehmet köyüne gönderdik. Oradan da ambulansla hastaneye kaldırıldı'' dedi.

Makinistlerden birinin kolundan ağır yaralandığını, kolunun kopma noktasına geldiğini anlatan Koç, kendilerinin ise kaza yerinde 20-25 dakika bekledikten sonra, diğer lokomotifle vagonların çekilmesiyle Çetinkaya'ya getirildiklerini söyledi.

Kaza anını cep telefonuyla da görüntüleyen Koç, kaza sonrası trenlerin birbirine yapıştığını, yolcu treninin lokomotifinin yük trenin altında kaldığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*