Diyabet, kalıcı körlüğe neden olabiliyor

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Diyabetin, göz dokularına verdiği hasar sonucu körlüğe kadar varabilen kalıcı görme kaybı oluşabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fatih Üniversitesi Hastanesi'nin hazırladığı ve 'Diyabet ve Göz' başlıklı broşürde verilen bilgiye göre, diyabetin gözde neden olduğu hasara dikkat çekiliyor. Görüntüyü alıp beyne ileten retinanın, beslenmesini sağlayan kılcal dallar diyabet nedeniyle hasar gördüğünde, retina tabakasında kanama, sıvı toplanması ve beslenemeyen damarlar oluşuyor. Bu durum ise, kalıcı görme kaybı ya da tam körlüğe neden oluyor.

Diyabetik retinopati denilen bu durum, Türkiye'de ve dünyada en önemli ve tedavi edilebilir körlük nedeni olarak kabul ediliyor. Uzun süren ve düzenli tedavi edilmemiş diyabetik hastalar, genç hastaların insüline bağımlı diyabeti, hamilelik, diyabete bağlı böbrek hasarı ve hipertansiyon en önemli risk faktörlerini oluşturuyor. Bu nedenle, diyabet teşhisi almış hastaların erken dönemde retina muayenesi için başvurmaları hayati önem taşıyor.

Öte yandan diyabet; göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi anlamına gelen katarak, göz tansiyonuna bağlı görme sinir hasarı olan glokom hastalığına da neden olabiliyor. Diyabet hastalarının göz sağlığını korumak için dikkat etmesi gerekenler şöyle:

-Mutlaka retina konusuda uzman bir göz hekiminin kontrolünden geçilmeli.

-Hastaları diyetlerine ve ilaçlarını düzenli kullanmaya özen göstermeli.

-Kan şekerini ve varsa hipertansiyon ile böbrek hastalığı kontrol altında tutulmalı.

-Hamileliğin ilk 3 ayında retine muayenesi olunmalı.

-Kontrol altında iken görmede bir azalma olduğunda derhal göz doktoruna başvurulmalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious