Diyabet hastaları, dikkat'

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

Samsun Gazi Devlet Hastanesi Diyabet Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Zerrin Yıldızbaş, Ramazan Bayramı'nın yaklaşması nedeniyle bayramda tatlı tüketimi konusunda vatandaşları uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile kronik hastaların, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri gerektiği vurgulayan Dr. Zerrin Yıldızbaş, beslenmede amacın, bireyin yaşı, cinsiyeti, fiziksel aktivitesi, içinde bulunduğu fizyolojik duruma göre gereksinimi olan enerji, besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarlarda alması olduğunu kaydetti.

Genellikle bayram sabahlarında fazla kaçırılan şeker ve tatlı türleri, diyabet hastalarına zarar veriyor.

Tezgahlarda yer alan renkli ambalajlı şekerler ve özenle hazırlanmış tatlılar, diyabetin baş düşmanı olarak gösteriliyor.

Yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle diyabet hastalarını uyaran uzmanlar, şeker ve tatlının fazla kaçırılmamasını istiyor. Diyabet hastası kişide vücudun kan şekerinin tümünü aynı anda enerjiye çeviremediğini anlatan Samsun Gazi Devlet Hastanesi Diyabet Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Zerrin Yıldızbaş, fazla şeker tüketimin de obeziteliğin kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.

Tatlılardan uzak durulmasını gerektiğini dile getiren Yıldızbaş, "Tatlıların tüketim sıklığına ve miktarına dikkat etmek, lokma ve tulumba gibi ağır tatlılar yerine, sütlü ve meyveli tatlıları tercih etmek daha sağlıklı olur. Diyabetli hastalar ise tatlı tüketimine doktorlarının tavsiye ve önerilerini göz önüne alarak yaklaşmalı. Özellikle diyabetli hastaları her zaman olduğu gibi bayramda da tatlı tüketimine dikkat etmelidir." diye konuştu.

Hızla kana karışan, saflaştırılmış ve rafine şeker içeren besinlerin kan şekerinde ani bir dalgalanmaya neden olduğunu ifade eden Yıldızbaş, "Çok kısa sürede yükselen kan şekeri yaklaşık yarım saat içerisinde aynı hızda düşmeye başlar. İşin kötü tarafı, tatlı yenildikten sonra yeni kan şekeri seviyesi mevcut düzeyin de altına düşmektedir. Dolayısıyla kan şekerinde aniden bir pik yaşanması tekrardan tatlı yeme isteği doğurur. Bu nedenle diyabetliler başta olmak üzere, şeker tadından vazgeçemeyen, iştahını baskılayamayan ve formuna önem veren bireyler ile aileleri için alternatif olarak yapay tatlandırıcıların kullanılması daha uygun görülmektedir." şeklinde konuştu.

Diyabet hastalarının tatlıya hayır demesini öğrenmesi gerektiğinin altını çizen Zerrin Yıldızbaş, hastaların bir şey olmaz mantığı ile hareket etmemeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious