Diyabet hastalarına tatil uyarısı

Diyabet hastalarına tatil uyarısı.12514
  • Giriş : 02.06.2007 / 12:24:00
  • Güncelleme : 02.06.2007 / 12:30:55

Güneşin kendini bolca gösterdiği yaz mevsimi, diyabet hastaları için birçok gizli tuzak oluşturabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hava sıcaklığının artması, günlerin uzaması ve aktivite artışı nedeniyle vücudumuzun sıvı kaybı kış aylarına göre hemen hemen iki kat çıkar. Bu, gerek terleme gerekse buharlaşma yolu ile olur ve sıvı kaybı ile birlikte vücudumuzun tuz dengesinde de bozulmalar görülebilir. Bu bozukluklar; halsizlik, fenalık hissi, kas ağrıları, kramplar hatta kalpte ritim bozukluklarına dahi neden olabilir.

AÇ KALMAYIN
Bunun için diyabet hastalarının sıvı alımlarını mümkün olduğunca arttırmaları ve beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Uzun süre aç kalmamalı, bir kerede çok fazla yemek yememelidirler. Etiler Memorial Polikliniği İç Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Murat Görgülü, yaz aylarında şeker hastalarının dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgi verdi.

RAHAT AYAKKABI
Önemli bir konuda yazın çorapsız ayakkabı ve terlik giyme alışkanlığıdır. Rahat kesimli, ortopedik tabanlı, iç astarlı ayakkabı ve yumuşak sıkmayan çorap giymek, ayakları her gün yıkayıp, herhangi bir yara ya da renk değişikliği var mı diye kontrol etmek gerekir. Kumsalda ayakların yanmaması için güneşlenirken üstünü tülbentle örtmek gerekir.

MEYVE TÜKETİRKEN
Yaz aylarında kalorisi ve şeker düzeyi yüksek olan; çilek, kiraz, kavun ve diğer tüm meyveler, ana ve ara öğünlerde kalori değerleri göz önüne alınarak doktor tavsiyesine göre tüketilmelidir. Dondurma da kan şekeri ayarını bozan yiyeceklerden biridir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious