Diyabette ayaklara dikkat

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

İzmir'de düzenlenen Yaşam Boyu Sağlık Seminerleri'nin dördüncüsünün konusu "Diyabet Hastalığı, Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri" oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karşıyaka Nikah Sarayı'ndaki seminere konuşmacı olarak Doç. Dr. Neslihan Başçıl Tütüncü ve Yar. Doç. Dr. Özkan Düzçeker katıldı.

Şeker hastalığının riskli gruplarda sıklıkla kontrol edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, "Hastalık ilerlemeden önlem alınması sağlanmalıdır. doktor kontrolünde yapılacak diyet ve uygun tedavi yöntemleri hastalığı ilerlemesini durdurur." şeklinde konuştu.

Diyabet hastalarında sık sık idrara çıkma, aşırı su içme isteği, aşırı kilo kaybı, bulanık görme, yaraların geç iyileşmesi gibi belirtilerin başgösterdiği, benzeri şikayetleri olanların tahlil yaptırması gerektiği belirtildi.

Bu hastaların ayaklarının çok çabuk etkilendiğini belirten Doç. Dr. Tütüncü ve Yar. Doç. Dr. Düzçeker, bu konuda yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Ayaklar sık sık nemlendirilmeli ancak nemlendirme ayak parmak aralarına yapılmamalıdır. Tırnaklar düz kesilmeli ve hafifçe törpülenmelidir. Tırnakların yanları derinlemesine kesilirse kanama ihtimali olabilir. Ayaklarda kan dolaşımını sağlayacak egzersizler yapılmalıdır. Ayakkabıların ortopedik özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Ayakkabı giyilmeden önce içlerinde kum gibi yabancı maddeler olmaması için temizlenmelidir. Yalınayak kesinlikle dolaşılmamalı, evde de mutlaka terlik kullanılmalıdır. Ayaklar ısıtıcılara yaklaştırılmamalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious