Diyalize giren hasta sayısı artıyor

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

1992 yılında diyalize giren hasta sayısı 3 bin 500 iken bu rakamın 2006 yılında 11 kattan fazla artışla 40 binlere ulaştığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Nefroloji Derneği Konya Şubesi ve Konya Böbrek Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Türk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm dünyada ve ülkemizde böbrek hastalarının sayısının hızla arttığını söyledi.

Aynı zamanda Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi olan Türk, 8 Martın “International Society of Nephrology” tarafından Dünya Böbrek Günü ilan edildiğini belirterek, bunun amacının toplumu böbrek hastalıkları konusunda bilinçlendirmek ve böbreklerin sağlıklı kalması konusunda tüm insanları aydınlatmak olduğunu bildirdi.

Ülkede on binlerce böbrek hastasının diyalize bağlı yaşam sürdüğünü ifade eden Türk, yapılan araştırmalar sonucunda toplumun yaklaşık yüzde 10'unda böbrek hastalığı olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

Bu hastaların ancak yüzde 0,7'sinin bilindiğini ve büyük bir kısmının hastalığından habersiz yaşamını devam ettirdiğini dile getiren Prof. Dr. Türk, şunları söyledi:

“Böbrek hastalarının sayısı ülkemizde de hızla artmaktadır. 1992 yılında diyalize giren hasta sayısı 3 bin 500 iken bu rakam 2006 yılında 11 kattan fazla artışla 40 binlere ulaştı. Bu artışın sürmesi durumunda 2010 yılında 60 bin, 2015'de ise 80 bin rakamına ulaşılacak. Bugünün rakamları ile sadece diyalize giren böbrek hastaları için ülkemiz bütçesinden yılda yaklaşık 1 milyar dolardan fazla harcanmaktadır. Bu rakam hızla artma yönündedir. Diyalize giren hastaların dışındaki diğer böbrek hastalarının tedavi maliyetleri de eklendiğinde rakamlar daha da artmaktadır.”

ULUSAL BÖBREK HASTALIKLARINDAN KORUNMA PROGRAMI

Prof. Dr. Süleyman Türk, bu rakamların birçok ülke bütçesini zorladığını vurgulayarak, bu nedenle ülkemizde bir an önce “Ulusal Böbrek Hastalıklarından Korunma Programı”nın geliştirilmesini önerdi.

Koruyucu hekimlik maliyetinin çok ucuz, tedavi edici hekimliğin ise maliyeti pahalı olan bir uygulama olduğunu belirten Türk, “İlköğretimden itibaren uygulanacak bu program ile okullarda kurum hekimi tarafından sağlıklı yaşamanın, sağlıklı kalmanın kuralları çocuklarımıza öğretilmelidir. Aksi durumda ülkemiz bütçesi yakın gelecekte kronik hastalıklarla baş edemez bir duruma gelecektir” dedi.

Türk, sağlıksız beslenme, şişmanlık, sigara ve alkol kullanma oranlarının hızla artması nedeni ile başta kalp, böbrek, şeker ve kanser hastaları olmak üzere birçok hastalığı birden olan insan sayısının hızla arttığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious