Diyalog dinde taviz vermek değildir!

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Ali Bardakoğlu, diyaloğun bir başka din mensubuyla bir araya gelmenin, dinlerden taviz verme ve bunların inançlarını ve davranışlarını kabul etme anlamına gelmediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Trabzon Müftülüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen ve il genelindeki din görevlilerinin katıldığı bilgilendirme ve değerlendirme toplantısında konuşan Ali Bardakoğlu, diyalog eksenli bir konuşma yaptı.

Müslümanların inanç değerlerine sahip olduğu sürece herkesle konuşup, tartışabileceğini belirten Bardakoğlu, "Bir başkası ile konuşmak demek, özellikle gündemde olduğu için söylüyorum, herkesin kendi inancı ve kimliğinden bir adım geri atmış anlamına gelmez. Herkes kendi inancını ve kimliğini koruyarak, dinin sahih bilgisini muhafaza ederek, bir başkasıyla konuşabilme cesaretini göstermelidir." dedi.

Diyalog demek, bir başka din mensubuyla bir araya gelip, dinlerden taviz verme ve bunların inançlarını ve davranışlarını kabul etme anlamına gelmediğini belirten Bardakoğlu şöyle konuştu: "Bir başkasıyla bir araya gelme veya biraz aşınmış tabirle diyalog deyince bunu anlıyoruz. Diyalog demek, bir başkasıyla inancı ne olursa olsun kendimiz kalarak, mümin ve müslüman olarak bir araya gelebilme ve konuşabilme yürekliliğini ve özgüvenini ifade eder. Biz bu özgüveni kendimizde görüyoruz. Böyle bir bilgiye de sahibiz. Daha önemli olan müminlerin, müslümanların aynı dine inananların kendi aralarında kuracakları diyalogdur. Birbirlerine saygısı ve sevgisidir. Aynı dine inanan insanların birbirlerini kardeş görmeleri gerekir. Birbirlerinin farklılığını abartmadan birbiriyle konuşabilmek durumundadır. Böyle bir sevgi, saygı ve hoşgörüyle ihtiyacımız vardır. Bu bizim en önemli muhtaç olduğumuz değer ve bağlardan bir tanesidir."

İnsanların inancını ve dini pratiklerini yargılamak durumunda olmadıklarını da kaydeden Bardakoğlu, "Birbirimize dostluk elimizi uzatmak için var olmalıyız. Misyonumuz da bu olmalı. Bırakalım insanlar, kendi dinini, yolunu kendileri çizsinler. Bize düşen sadece ve sadece dini hakikatleri açıkça anlatmaktır. Bundan sonrası insanların kendi tercihleridir." diye konuştu.

Bardakoğlu, konuşmasının ardından, il genelinde ve Türkiye çapında yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye giren bay ve bayan öğrencilerle din görevlilerine başarı plaketi ve altın hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious