Diyanet, babaların da doğuma girmesini olumlu buldu

Diyanet, babaların da doğuma girmesini olumlu buldu.15958
  • Giriş : 17.01.2008 / 20:00:00
  • Güncelleme : 17.01.2008 / 12:05:17

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi açıkladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti Ankara Milletvekili Aşkın Asan'ın "babaların da doğuma girmesi" önerisini olumlu bulan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem, "Dinen eşin doğuma katılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır" dedi.

Babaların doğuma girmesinin Türk geleneğinde bulunmadığını, uygulamanın özellikle batıda yaygın olduğunu belirten Yeprem, "Bizim için bu pek alışılmış değil; ama batıda bu sıkça yapılıyor. Böylece babalar hem annelere moral vermiş oluyor, hem de analık duygusu hakkında fikirleri oldukça değişiyor" dedi. İslamiyet açısından da babaların doğuma girmesinde herhangi bir sakınca bulunmadığını ifade eden Prof. Dr. Yeprem, "Baba netice itibariyle bir eştir, eşin de herhangi bir kısıtlama olmaksızın doğuma girmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır" şeklinde konuştu. Öneriyi, "Şu an Türkiye için çok ileri bir beklenti" olarak nitelendiren Ankara Zübeyde Hanım Doğumevi Başhekimi Sami Erbay ise, "Doğum hayret verici, olağanüstü ve doğal bir fenomendir ve yalnızca anneye bırakılamayacak kadar büyük sorumluluk gerektirir. Baba sadece manevi destek verebilir; ama Türkiye'nin sosyo-kültürel yapısının ve hastanelerin alt yapı koşullarının böyle bir uygulamaya uygun olduğunu düşünmüyorum" dedi.

DOKTOR YÜZÜ BİLE GÖRMÜYORLAR

Öneriyi, "iyi niyetli ve medeni bir girişim" olarak nitelendiren Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş da, "Türkiye'de uygulanabilirliği sınırlıdır. Hayatında hiç doktora gitmemiş bir gebenin eşiyle birlikte doğuma girmesini nasıl sağlayacaksınız? Bunun yolu yasa çıkarmak değil, doğum öncesi bakım hizmetlerinin uygulamaya sokulmasıdır" diye görüş belirtti.

Gelişim, anne karnında başlıyor

Öneriyi destekleyen Hacettepe Üniversitesi Çocuk, Ergen ve Erişkin Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu Çetin, "Uygulama Türkiye'de başlatılırsa babaların çok erken dönemden itibaren çocukla ilişki kurması sağlanabilir” dedi. Özellikle batıda babaların da doğuma girdiğini hatırlatan Çetin, ancak bu ülkelerde doğum öncesi anne ve baba adaylarının gittikleri kurslarla bilgilendirildiklerini vurguladı. Bebeğin hem ruhsal, hem fiziksel gelişiminin anne karnında başladığına dikkat çeken Çetin, bu nedenle annenin hamilelik döneminde erkeğin desteğinin büyük önem taşıdığını kaydetti. Uygulamaya sıcak baktığını söyleyen Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Leyla Mollamahmutoğlu da, hastanelerinde annenin 1. derece yakınlarını doğuma alabildiklerini belirtti. Mollamahmutoğlu, bununla birlikte erkeklerin çoğunluğunun doğuma girmek istemediğini tespit ettiklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious