Diyanet, fikir değiştirdi

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanlığı, internet sitesinde yer alan ve kamuoyunda yankı bulan, "Gayri meşru yolla kazanılan parayla kurban kesilip kesilemeyeceğine" ilişkin sorunun yanıtını değiştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu konudaki soruya daha önce verdiği, "İslam dini kişilerin meşru işlerle uğraşmalarını ve geçimlerini helal yollardan elde etmelerini önerir. Bununla birlikte kişi, haram parayla kurban kesmişse geçerli olur. Ancak, gayrimeşru kazancın sorumluluğundan kurtulmak için, bu malı yoksullara veya hayır kurumlarına vererek elden çıkarması ve bir daha işlememek üzere tövbe etmesi gerekir" yanıtının tartışmalara neden olmasının ardından önce soruyu tamamen siteden kaldıran Başkanlık, konuyla ilgili yeni ve detaylı görüşlerini bugün yeniden sitesine taşıdı. "www.diyanet.gov.tr" adresli sitede, soruya verilen yeni yanıt şöyle:

"İslam dini, kişilerin meşru işlerle uğraşmalarını ve geçimlerini helal yollardan temin etmelerini emreder. Buna rağmen gayrimeşru yolla bir kazanç elde edilmiş ve bu kazancın sahibi belli ise bunun sahibine iade edilmesi, belli değil ise karşılığında sevap beklenmeksizin yoksullara veya hayır kurumlarına verilerek elden çıkarılması ve tövbe edilmesi gerekir. Mali yönü bulunan her ibadet helal kazanç ile yapılmalıdır. Bu sebeple, gayrimeşru yolla elde edilen kazanç ile kurban kesmek dinen caiz değildir. Bununla birlikte, bir kimse haram yoldan kazanılan parayla kurban kesmişse kesilen hayvanın etinin yenmesi ve dağıtılması gibi dünyevi hükümler açısından kurban şeklen yerine gelmiş olsa bile Allah'a karşı ibadet sorumluluğu açısından bunun makbul bir ibadet sayıldığı söylenemez"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious