Diyanet, töre cinayetletine karşı atağa geçti

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanlığı, töre ve namus cinayetlerine karşı atağa geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Töre cinayetlerinin yoğun olarak yaşandığı Doğu ve Güneydoğu illerinde panellerle halkı bilinçlendirmek için kolları sıvayan Diyanet, özellikle Diyarbakır, Hakkarı, Van, Bitlis, Batman başta olmak üzere birçok ilde İslam'ın kadına verdiği önemi ve kadın haklarını anlatan paneller düzenleyecek.

KONFERANS VE PANELLER DÜZENLECEK

Diyanet, son olarak Hrant Dink cinayetinin katil zanlısı Ogün Samast ile adını duyuran Trabzon'da da 'Birlik ve Beraberliğin Önemi' konulu bir konferans verecek. Diyanet, Mart ayında Türkiye genelinde il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla bir dizi konferans ve panel programı gerçekleştirecek. Toplumsal konuların masaya yatırılacağı konferanslar için müftü ve vaizler görevlendirildi. Diyanet yurt genelinde düzenleyeceği panellerle gençliğin sorunlarını masaya yatıracak. Diyanet, gençliği tehdit eden uyuşturucu, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklara karşı nasıl mücadele edilmesi gerektiğini bu paneller aracılığıyla halka anlatacak. Mart ayı boyunca töre ve namus cinayetleri, evlilik, Atatürk'ün din ve laiklik anlayışı, misyonerlik, kadın hakları, çevre sağlığı, kul ve kamu hakkına riayet gibi birçok konuda konferanslar vermeye hazırlanan Diyanet, töre ve namus cinayetlerinin yoğun olarak yaşandığı illerde daha çok kadın haklarına yönelik paneller düzenleyecek. Diyanet, son olarak Hrant Dink cinayetinin katil zanlısı Ogün Samast ile adını duyuran Trabzon'da da 'Birlik ve Beraberliğin Önemi' konulu bir konferans verecek. Diyanet'in Mart ayı boyunca vereceği konferanslar şöyle:

"Afyon'da 'İslam'ın İlme Verdiği Önem', 'İslam'da Ailenin Önemi', 'Anne Babanın Sorumlulukları', Ağrı'da 'Yaradılış Gayemiz', 'Gençliğin Sorunları ve Çözüm Yolları', 'Hz. Peygamber'in Örnek Ahlakı', 'Toplumsal Danışma ve Din Kardeşliği', 'İslam ve Hoşgörü', Amasya'da 'Milli ve Manevi Değerlerimiz', Ankara'da 'Zararlı Alışkanlıklar ve Gençliğimiz', 'İnsan Hakları ve Hoşgörü', 'Çanakkale Zaferi ve Anlattıkları', 'Gençlik ve Kimlik Problemleri', 'İslam'da Aile Yapısı', Artvin'de 'İletişim Çağı ve Gençliğin Problemleri', Aydın'da 'Aile Hukukunda Kadın Hakları', 'İçki ve Sigaranın Zararları', 'Batıl İnançlar', 'Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik', 'İçki, Kumar ve Zararları', Batman'da 'Örnek Müslümanın Özellikleri', 'Hz. Peygamber'in Çocuk Sevgisi', 'İslam'da Kadının Yeri', 'İslam'da Ailenin Önemi', Bilecik'te 'Hz. Muhammed'in Ahlakı', Bitlis'te 'Hasta Hakları', İslam'ın Hurafelere Bakışı', 'İslam'da Kadın Hakları', 'Din Görevlisinde Bulunması Gereken Özellikler', 'Bidat ve Hurafeler', 'Şehitlik ve Gazilik Mertebeleri', 'Hz. Peygamber'in Getirdiği Medeniyet', Bolu'da 'İçki, Kumar ve Uyuşturucunun Zararları', 'Din Eğitimi', Burdur'da 'Sevgi ve Barış Dini İslam', Bursa'da 'Zararlı ve Yıkıcı Faaliyetler, Misyonerlik', 'Kurtuluş Savaşı'nda Din Adamlarının Rolü', Çankırı'da 'Modern Zararların Problemleri', Çorum'da 'Atatürk'ün Din ve Laiklik Anlayışı', 'İslam'da Can ve Mal Emniyeti', Diyarbakır'da 'Töre ve Namus Cinayeti', 'Kuran'da Kadın Örnekleri', 'İslam'da Şehitlik ve Gazilik', 'İslam'ın Kadına Verdiği Değer', Edirne'de 'Çanakkale Zaferi ve Vatan Sevgisi', Elazığ'da 'İbadet', Erzurum'da 'Yeşilay Haftası', Eskişehir'de 'Aile İçi Eğitim', Gaziantep'te 'İslam'da Kadının Yeri', Giresun'da 'Eşler Arası Gönevler', Gümüşhane'de 'Eşler Arası İletişim', Hakkari'de 'İslam'da Kadın Hakları ve İslam'ın Kadına Bakışı', Isparta'da 'Alkol, Uyuşturucu ve Sigaranın Zararları', İzmir'de 'İslam'da Çocuk Terbiyesi ve Önemi', 'Ailede Adaletli Olmak', 'Ailedeki Olumsuzluklara Sabretmek', 'Kul ve Kamu Hakkına Riayet', 'Aile İçi İletişimde Sevgi ve Saygı Dilleri', Kastamonu'da 'Din Adamlarının devlet, millet hayatındaki yeri', Kayseri'de 'Şiddet Eylemleri', Kocaeli'de 'Çevre ve Halk Sağlığı', Konya'da 'İslam'da Evlilik ve Sorumlulukları', 'Yaşlılara Hürmet', Kütahya'da 'Peygamberimizin Eşlerine ve Çocuklarına Karşı Davranış Modelleri', Rize'de 'İslam ve Engelliler', 'İslam'da Dünya ve Ahiret Dengesini Sağlamak', 'Atatürk'ün Din ve Laiklik Anlayışı', Şanlıurfa'da 'Kadına Yönelik Şiddet-Töre ve Namus Cinayetleri', 'Modernizmin Hayatımıza Etkileri', 'Yaşayan Hurafeler', Tekirdağ'da 'Kültürel Yozlaşma ve Yabancı Adetlerin Türk Toplumuna Verdiği Zararlar', Trabzon'da 'İçki, Uyuşturucu ve Zararları', 'Birlik ve Beraberliğin Önemi', 'Çanakkale Zaferi ve Şerefli Tarihimiz', Van'da 'İslam'da İnsana Verilen Değer', Zonguldak'ta 'Stres ve İntihara Yol Açan Sebepler'".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious