Diyanet: Devir kardeşlik devridir

Diyanet: Devir kardeşlik devridir.11118
  • Giriş : 09.10.2008 / 11:16:00

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, ''Aramıza fitne ateşi yakmak isteyenlere bizim milletimizin birliği beraberliği en güzel cevabı verecektir. Onun için devir kardeşlik devridir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bazı temaslarda bulunmak ve toplantılara katılmak üzere Sivas'a gelen Bardakoğlu, Sivas Valisi Veysel Dalmaz'ı makamında ziyaret etti.

Bardakoğlu, Sivas'a bugüne kadar gelememiş olmanın mahcubiyetini yaşadığını belirterek ''Sivas bizim bütün tarihimizi, insan sevgimizi, birliğimizi, dirliğimizi, huzurumuzu resmeden önemli bir şehrimiz'' dedi.

Bugünlerde birliğe, beraberliğe büyük ihtiyaç olduğunu ifade eden Bardakoğlu, ''Bizim milletimizin tarihinde hep birlik vardır, insan sevgisi vardır. İnancı, dindarlığı, hayat tarzı, etnik kökeni ne olursa olsun, insanı insan olduğu için sevebilme vardır. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, Cumhuriyetimizin temel kurumu olarak herkesin diyaneti olma çabası içerisindeyiz. Herkese eşit mesafede, eşit yakınlıkta durmayı, hem insanİ hem dini hem ahlaki bir görev sayıyoruz'' diye konuştu.

Diyarbakır'da dün yaşanan terör saldırısına da değinen Ali Bardakoğlu, bu olayın ardından yüreklerin dağlandığını belirterek, şunları söyledi:

''Allah bütün şehitlerimizin kabirlerini nur, mekanlarını cennet eylesin. Onların üzerimizdeki haklarını bizim helal ettirmemiz lazım. Bizim onlara haklarımızı helal etmemizden ziyade onların haklarını helal etmesi, onun için de bizim onlara layık olmamız gerekiyor. Onların bize bıraktığı birlik mesajını, beraberlik mesajını iyi algılamamız gerekiyor.''

Vali Dalmaz'a Hakkari Aktütün Sınır Bölüğünde şehit düşen Bahattin Erturhan için başsağlığı dileyen Bardakoğlu, bu acıların tekrar yaşanmaması dileğinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, şunları kaydetti:

''Aramızda fitne ateşi yakmak isteyenlere bizim milletimizin birliği beraberliği en güzel cevabı verecektir. Onun için devir kardeşlik devridir. Devir, birbirimizi sevme, birbirimize sarılma, birbirimizin kusurlarını öne çıkarma değil, birbirimizin kusurunu örterek, eksikliğini tamamlayarak, aynı ülkede eskiden olduğu gibi birlik, dirlik kardeşçe yaşayabilme devridir. Yüce Rab'bim dünyayı cennet olarak yaratmış bize vermiş, nimetlerini vermiş. İnsanoğlu aslında paylaşmayı, sevmeyi bilse bu dünyada cennet gibi yaşarız. Ama kendi elimizle birbirimizin boğazını sıkıyoruz, dünyayı huzursuz hale getiriyoruz. Ama bizim tarihimiz hep bu güzellikleri sergiledi, medeniyet sembolü oldu. Sivas, Kayseri, Mardin bunun örneği.''

-MİSYONERLİK FAALİYETLERİ

Ali Bardakoğlu, burada bir gazetecinin Türkiye'deki misyonerlik çalışmaları nasıl değerlendirdiğini, bu konuda yaptıkları çalışmaları sorması üzerine, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde sözleşmeli personel ile birlikte 103 bin personelleri bulunduğunu belirtti.

103 bin Diyanet personelinin bulunduğu bir ülkede yurt dışından gelmiş misyonelerin faaliyetinden şikayet etmek yerine, kendi görevlerini en iyi şekilde yerine getirme gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Bardakoğlu, şunları kaydetti:

''Doğru, bizim birliğimize, dirliğimize, huzurumuza, kültürümüze, bizi birbirimize bağlayan manevi bağlara karşı bir art niyet varsa onun karşısında uyanık olmak zorundayız. Ama bu uyanıklığın önemli parçası kendi görevimizi yapmak teşkil eder. Biz kendi işimizi en iyi şekilde yapabilirsek, insanımıza sahip çıkabilirsek, çocuklarımızı zamanında ve doğru şekilde milli manevi değerlerimizle eğitebilirsek Güney Kore'den veya Kuzey, Güney Amerika'dan gelmiş insanların aramızda faaliyet göstermesinden şikayetçi olacak noktadan uzaklaşırız. En önemli olan kendi boşluklarımızı doldurmamız.''

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu'nu Sivas'ta görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Dalmaz da ''Ülkemizde de gerçekten bizim gelenek ve göreneklerimizle, Orta Asya'dan çıkışımızla bize şekil veren, ruh veren belli başlı manevi köklerimiz var. Bu konuda gösterdiğiniz hassasiyet de beni memnun etti. Sivas da Türkiye'de bu mozaiği oluşturan yerlerden birisi'' dedi.

Vali Dalmaz daha sonra Bardakoğlu'na, çift başlı kartal armalı plaket, hayat ağacı flaması ile Valiliğin kültür yayınlarından armağan etti.

Bardakoğlu da Vali Dalmaz'a Diyanet İşleri Başkanlığının en son çıkan yayınlarından armağan etti. Bardakoğlu, bu yayınların arasında yer alan ''Din, Bilim, Uygarlık ve Atatürk'' adlı kitabı hediye ederken ''Atatürk'ün din, diyanet bilim ile ilgili görüşlerinin yer aldığı kitap. Özellik din ve diyanetle ilgili görüşlerinin bilinmesinde günümüzde büyük ihtiyaç var'' dedi.

Ali Bardakoğlu ayrıca, 8 Alevi Bektaşi klasiği yayımladıklarını, bu klasiklerin sayısının 20'yi bulacağını belirterek, ''Böylece istiyoruz ki kendi öz kültürümüz olan Aleviliği, Bektaşi kültürünü, Bektaşi inancını en iyi şekliyle insanımız bilsin, din görevlilerimiz biiiilsin ve ülkemizde birlik, beraberlik, kardeşlik, karşılıklı sevgi ve saygı egemen olsun. Çünkü insanlar birbirini tanıdıkça karşılıklı sevgi, saygı artacaktır'' dedi.

Bardakoğlu, 8 klasikten oluşan eseri de Vali Dalmaz'a hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*