Diyanet: Elinde yara olan kurban kesmesin

  • Giriş : 02.12.2007 / 09:52:00

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Bekaroğlu, elinde yarası ya da bulaşıcı hastalığı olan kişilerin kurban kesmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mehmet Bekaroğlu yaptığı açıklamada, Türkiye'de "kurbanı herkesin kesmesi" gibi bir sıkıntı bulunduğunu söyledi. Kimi vatandaşların kurban kesmeye engel (elde yara ya da bulaşıcı hastalık gibi) durumlarının olduğunu kaydeden Bekaroğlu, Diyanet'in şimdiye kadar 20 bin 58 kişiye "Kurban Kesim Elemanı Belgesi" verdiğini ve bu elamanların mutlaka portör muayenesinden geçtiklerini anımsattı. Bekaroğlu bu nedenle kurban kesme mecburiyeti olan vatandaşların mutlaka hijyenik eldiven kullanmaları gerektiğini bildirdi.

"YARASI OLAN KİŞİNİN KESTİĞİ KURBAN ETİNİ İYİ PİŞİRİN"

Bekaroğlu, özellikle elinde yarası olan bir insanın kestiği kurban etinin çok iyi pişirilip tüketilmesi gerektiğini dile getirdi.

Bekaroğlu, kurban kesme konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan bazı vatandaşların, hayvanın herhangi bir yerinde hastalık gördükleri zaman (kist gibi) o bölgeyi çıkarıp attıklarını belirterek, bu hastalıklı bölümün kedi ve köpekler tarafından yendiğini, daha sonra dışkılarıyla hastalığı yine sokaklara bıraktıklarını bildirdi. Bekaroğlu bu nedenle kesilen hayvanın organlarında hastalık tespit edilmesi halinde, çıkarılan o bölümün mutlaka gömülmesi gerektiğine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious