Diyanet: Hiçbir din adamına zarar verilemez

Diyanet: Hiçbir din adamına zarar verilemez.6974
  • Giriş : 30.11.2007 / 21:07:00

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, ''Yüce dinimiz, hangi inanca mensup olursa olsun din adamlarına zarar verilmesini kabul etmez'' denildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, Mardin'in Midyat ilçesi Barıştepe Köyü Mor Yakup Manastırı rahibi Edip Daniel Savcı'nın kaçırılması iddialarıyla ilgili olarak, ''Yüce dinimiz, hangi inanca mensup olursa olsun din adamlarına zarar verilmesini kabul etmez'' denildi.

Yazılı açıklamada, rahibin kaçırılmasının, camiada ve toplumda üzüntü ve endişeyle karşılandığı belirtilerek, ''Bir din adamına yönelik bu eylemin tasvip edilmediği ve kınandığı'' bildirildi.

İslam dininin; insanlığın huzur ve barışını bozan, masum insanları hedef alan söz ve eylemleri, özellikle de hangi inanca mensup olursa olsun din adamlarına zarar verilmesini kabul etmeyeceği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: ''Hiç kimsenin, binbir emekle kurulmaya çalışılan huzur ve güven ortamına zarar vermeye, ülkemizin asırlardır sürdürdüğü barış içinde bir arada yaşama tecrübesine gölge düşürmeye hak ve salahiyeti yoktur. Bu olaya karışanları aklı selime davet, rahip Edip Daniel Savcı'nın bir an önce serbest bırakılmasını temenni ediyoruz''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious