Diyanet iddialara cevap verdi

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanlığı, Aile Büroları'nda bid'at ve hurafe içeren telkinlerin yapıldığı yönünde kamuoyuna yansıyan olayları, münferit olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyanet İşleri Başkanlığı, kendisine bağlı aile bürolarında bid'at ve hurafe içeren bazı telkinlerin yapıldığı yönünde çıkan haberlerle ilgili bir açıklama yaptı. Başkanlıktan yapılan açıklamada; bugüne kadar 61 il müftülüğünde açılan Aile Büroları'nın dini aydınlatma hizmetlerinin yaygınlaştırılması, İslam dininin aileye verdiği değerin anlatılması ve aile değerlerinin yaşatılması, töre ve namus cinayeti, aile içi şiddet, kadına karşı ayrımcılık gibi hususlarda halk arasında yerleşmiş yanlış dini kanaatlerin düzeltilmesi amacıyla hizmet verdiği vurgulandı. Bürolarda, aile sorunları konusunda müftülüklere müracaat edenlerin dini yönden aydınlatılırken, onlara bid'at ve hurafelerden uzak, sağlıklı, doğru ve yerinde dini bilginin verilmesi ve gerekiyorsa diğer ilgili merci ve uzmanlara yönlendirilmesinin esas olduğu aktarıldı.

Başkanlıktan yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Bu itibarla; İstanbul Müftülüğü Aile Bürosu'nda söylendiği iddia edilen ve bugün basında yer aldığı şekliyle dile getirilen bir yaklaşımın tasvip edilmesi mümkün değildir. Bilakis bu bürolar, bu tür yanlış uygulamaların önüne geçmek için kurulmuştur. Bugüne kadar halkımızdan olumlu tepkiler alan bu uygulamayı münferit bir olayla genelleştirerek olumsuzlaştırmak doğru değildir. Bununla birlikte, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için yeni tedbirler alınacak ve uygulamalar sıkı bir şekilde takip edilecektir. Nitekim bu iddiaların araştırılması için İstanbul Müftülüğü'müzce ilgililer hakkında ivedilikle soruşturma başlatılmıştır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious