Diyanet İşleri, Obama'ya tepkili!

Diyanet İşleri, Obama'ya tepkili!.16696
  • Giriş : 08.04.2009 / 08:32:00

Fener Rum Patriğiyle özel görüşme yapmasına Diyanet tepkili.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Obama'nın Fener Rum Patriği Bartholomeos'la özel bir görüşme yapması Diyanet'i üzdü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen de yabancılar aracılığıyla baskı yapmanın iyi bir yöntem olmadığını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, diğer dini liderlerden farklı olarak, Fener Rum Patriği Bartholomeos'la özel bir görüşme yapması eleştirilere neden oldu. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez, “Bize müşterek görüşme iletildi. Eğer bir sorunu var ise bunu başka bir ülkenin lideriyle gizli ifade edecek konumda olması bizi üzdü doğrusu” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, “Yabancılar aracılığıyla Türkiye'ye baskı yaptırarak patrikhanenin sorunlarını çözmek iyi bir yöntem değil” diye konuştu.
Dönemin ABD Başkanı George W. Bush'un, 2004 yılındaki Türkiye ziyaretinde dini liderlerle yaptığı görüşmeye Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ve Fener Rum Patriği Bartholomeos da katılmıştı.

Obama ise İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Türkiye Musevileri Hahambaşı İshak Haleva, Türkiye Ermenileri Patriği Vekili Aram Ateşyan, Süryani Kadim Cemaati Metropoliti Yusuf Çetin'le bir araya gelmeden önce, Bartholomeos ile yaklaşık 15 dakika süren bir görüşme yaptı. Bartholomeos, Obama'ya, TBMM'de yaptığı konuşmada “dünyada daha geniş dini özgürlük” üzerinde durması nedeniyle teşekkür etti. Rum Ortodoks Kilisesi'nin ABD'deki temsilcisi Aleksandr Karlutsos'un verdiği bilgiye göre, Batholomeos, Türkiye'nin AB üyeliği için verdiği destekten ötürü Obama'ya ayrıca şükranlarını iletti. Obama, görüşmede “dini özgürlüğün tüm dünyada tesis edilmesine çalışacağını” teyit etti.

Diyanet: Bizi üzdü

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez, Obama'nın başka bir dini liderle özel görüşme yapacağının Diyanet'e bildirilmediğini, sadece toplu görüşme daveti alındığını belirterek, “Biz de Patrik'le görüşme yapıldığında öğrendik. Muhtemelen görüşme talebi o anda gerçekleşti” dedi. Kendilerinin bir görüşme talebi de olmadığını belirten Görmez, şunları kaydetti:

“Diyanet İşleri Başkanımızın çok önceden yılda bir defa Suudi Arabistan'da yapılan önemli bir toplantıda bulunması gerekiyordu. Bu nedenle burada bulunamadı. Bulunsa da dini liderlerle toplu görüşmede İstanbul Müftüsü'nün katılımı sağlanacaktı.

Toplu görüşme bize ifade edildiğinde birisiyle ayrıca özel görüşüleceği bildirilmemişti. Akşam, Medeniyetler İttifakı yemeğinde Sayın Patrik de oradaydı. Sayın Patrik'in özel bir talebi olmuş olabilir.”

Görmez, “Bu durum Diyanet'te rahatsızlık yarattı mı?” sorusuna, “Türkiye'de tarih boyunca çalışmalarını sürdüren, diğer dinlerle birlikte barış içinde yaşayan bir dini liderin, hangi dini lider olursa olsun, eğer bir sorunu varsa, bu sorunu başka bir ülkenin lideriyle gizli ifade edecek konumda olması bizi üzdü doğrusu. Gönül ister ki hiçbir sorun olmasın” yanıtını verdi.

'Dışarıdan duyuyoruz'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen ise şöyle dedi: “Dini kuruluşlarda mütekabiliyet pek aranmıyor. Protokol kısmı değil, önemli olan mesajdır. Patrik maalesef Türkiye'den taleplerini ya AB ya Amerika ya Yunanistan üzerinden intikal ettiriyor. Kaç sene İstanbul Milletvekilliği yaptım bir kere patrikhaneden bir talep gelmedi bana. Ama patrikhanenin bütün taleplerini ya Atina'da duydum ya Brüksel'de ya Washington'da. Yabancılar aracılığıyla Türkiye'ye baskı yaptırarak patrikhanenin sorunlarını çözmek iyi bir yöntem değil. Bizim patrikhaneye saygısızlığımız yok, ama din adamlarının da bulundukları ülkenin kurallarına, siyasetine saygı göstermesi lazım.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*