Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu'dan din dersi çıkışı!

  • Giriş : 02.10.2007 / 22:00:00

Ali Bardakoğlu Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi dersinin zorunlu olması gerektiğini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Anayasanın 24. maddesinin ''hala geçerliliğini koruduğunu ve korumaya devam edeceğini'' belirterek, ''Din eğitiminin zorunlu olması laiklikle çelişir ama Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'nin zorunlu olması laiklikle çelişmez'' dedi.

Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığında düzenlenen iftar yemeği sonrası bir
gazetecinin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, din kültürü ve ahlak bilgisi
derslerinin zorunlu olarak okutulmasına devam edilmesi gerektiğini söyledi.
Bu dersin bir kültür ve bilgilendirme dersi olduğunu, eğitim dersi
olmadığını belirten Bardakoğlu, şunları kaydetti: ''Anayasanın 24. maddesi çok iyi kaleme alınmış bir maddedir. Korunmasında büyük fayda vardır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi zorunlu olarak okutulmaya devam etmelidir. Din eğitimi ise mutlaka ailelerin isteğine bağlı olarak verilmelidir. Din eğitiminin zorunlu olması laiklikle çelişir ama Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'nin zorunlu olması laiklikle çelişmez. Çünkü bu ders çocuklarımıza bilgi vermedir, din olgusunu, dinin tecrübesini, dinin tarihini ve dini oluşumları tanıtma, bilgilendirme dersidir ve buna her çağdaş insanın ihtiyacı vardır.''
''Anayasanın 24. maddesi hala geçerliliğini koruyor ve korumaya devam
edecektir'' diyen Bardakoğlu, oluşturulacak bir komisyonda görüş istendiğinde bu konudaki görüşlerinin de değişmeyeceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious