Diyanet İşleri Başkanından birlik çağrısı

Diyanet İşleri Başkanından birlik çağrısı.6974
  • Giriş : 08.10.2007 / 22:12:00

Türkiye Diyanet Vakfı, Kırgız öğrenciler için Vakıf yemekhanesinde iftar yemeği düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, birlik olma çağrısında bulundu.

Bardakoğlu, Şırnak ve Diyarbakır 15 askerin şehit olmasıyla ilgili, ''Farklı din, farklı inanç, farklı etnik gruplar olarak geniş coğrafya üzerinde asırlardır bir arada yaşadık. Asırlardır bu coğrafya üzerinde hiçbir ayrım gözetmeksizin, kardeşçe yaşadığımız gibi bundan sonra da aynı şekilde yaşayacağız. Buna benim inancım tamdır'' dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı, Kırgız öğrenciler için Vakıf yemekhanesinde iftar yemeği düzenledi.

Yemekte açıklamalarda bulunan Bardakoğlu, bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi'ne millet olarak büyük bir acıyla başladığımızı söyledi.

''Gencecik yavrularımızı hain teröre sürekli şehit vermekteyiz'' diyen Bardakoğlu, farklı din, farklı inanç, farklı etnik gruplar olarak geniş coğrafya üzerinde asırlardır bir arada yaşadık. Aynı dine inanan insanlar arasında kavgaların, bölünmenin olmasına asla tahammülümüz yoktur. Asırlardır bu coğrafya üzerinde hiçbir ayrım gözetmeksizin, kardeşçe yaşadığımız gibi bundan sonra da aynı şekilde yaşayacağız. Buna benim inancım tamdır'' diye konuştu.

Bölücü hain emellerin sonuç almasının hiç mümkün olmadığını belirten Bardakoğlu, ''Ancak ben şehitlerimize yanıyorum. Onların acısını tüm ülkemizle paylaşmak istiyorum ve milletimize başsağlığı diliyorum'' dedi.

-BARDAKOĞLU KIRGIZ ÖĞRENCİLERE SESLENDİ-

Yemek sonrası konuşan Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Türkiye Diyanet Vakfı ve Kırgız Hükümeti arasında çok güzel bir işbirliği olduğunu söyledi. Bu işbirliğiyle çok önemli bir hizmet verildiğini kaydeden Bardakoğlu, böylece Kırgızistan'da dinin sağlam temellere, bilgi temeline dayalı olarak sürmesini ve kavganın değil, barışın, esenliğin kaynağı olmasını hedeflediklerini söyledi.

Öğrencilere, Kırgızistan'ın yarınları için çok önemli bir hizmeti yerine getirdiklerini söyleyen Bardakoğlu, iyi yetişmiş bir din aliminin sadece kendisi için değil ailesi, çevresi ve toplumu için rahmet kaynağı olduğunu belirtti.

Kadir gecesinin barışın, esenliğin yeryüzüne inip herkesi kuşattığı kutlu, mübarek bir gece olduğunu ifade eden Bardakoğlu, öğrencilere ''Siz de iyi yetiştiğiniz taktirde, iyi bir din alimi olduğunuz zaman bir barış, esenlik, huzur kaynağı olacaksınız. Sadık iman, sahih bilgi ve salih amel günümüzde en çok ihtiyacımızın olduğu 3 husustur'' diye konuştu.

Türkiye Diyanet Vakfı üyeleri ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinin de bulunduğu yemeğe, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mert de katıldı.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious