Diyanet: Namazda katledilenler şehit

Diyanet: Namazda katledilenler şehit.15003
  • Giriş : 05.05.2009 / 15:42:00

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin, Mardin'de katledilenler arasında bazı kişilerin namaz kılarken öldürüldüğüne değindi, bu kişilerin şehit hükmünde olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin, Mardin'de 44 kişinin ölümü ile sonuçlanan olayla ilgili, "Bunlar insanlık dışı, din dışı davranışlardır." dedi. Olay sırasında bazı kişilerin namaz kılarken öldürüldüğüne değinen Keskin, bu kişilerin şehit hükmünde olduğunu belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Keskin, CİHAN'a yaptığı açıklamada, İslam dininin insan hayatına büyük önem verdiğini, insanın dokunulmaz olduğunu söyledi.

Hz. Muhammed'in, büyük günahları, "Allah'a ortak koşmak, insan hayatına kastetmek ve anne-babaya kötü davranmak" şeklinde sıraladığına dikkat çeken Keskin, "Peygamber Efendimiz, haksız yere adam öldürmeyi Allah'a ortak koşmak kadar büyük bir günah ile bir arada anıyor." şeklinde konuştu.

Keskin, Hz. Muhammed'in savaşa giden askerlere, "Savaşa gittiğinizde, kadınlara, çocuklara, din adamlarına, mabedlerinde ibadetlerle meşgul olanlara asla ilişmeyin. Sadece size silahla mukabelede bulunan, size saldıran kimselerle savaşın." şeklinde açıklamada bulunduğunu söyledi.

İslamiyet'in, sevgi ve barış dini olduğunu vurgulayan Keskin, "İslamiyet rahmet dinidir. İnsanlara zulmedilmesine müsaade etmeyen bir dindir. Hukukun öngördüğü haller dışında, savaş dışında hiçbir sebeple töre adına, intikam adına, insanların hayatına kastetmeyi dinimiz büyük günah saymaktadır.

Töre cinayetleri ve bu bağlamda geleneklerden kaynaklanan sebeplerle insanların hayatına kastetmek, katliamda bulunmak (Görüldüğü gibi 45 kişiden fazla insanın hayatına kastedildi). İslamiyet'in, hatta insanlığın asla onaylamayacağı, tasvip etmeyeceği, hunharca bir davranıştır. Adı ne olursa olsun bu şekilde yapılan cinayetler, Kur'an-ı Kerim'de, Peygamber efendimizin sünnetinde asla tasvip görmez. Bunlar insanlık dışı, din dışı davranışlardır." şeklinde konuştu.

OIayda Hacı Ozan adlı, köy imamının da hayatını kaybettiğini hatırlatan Keskin, "İbadet halinde Allah ile başbaşa olan, Allah ile irtibat halinde olan insanlara sataşmak, onların hayatlarına kastetmek, büyük günah, büyük vebal." dedi.

Keskin, savunmasız bir şekilde namaz kılarken öldürülen kişilerin şehit hükmüne geçeceğini kaydetti.

İslamiyet'e göre, şehitliğin hakiki şehitlik ve hükmü şehitlik olmak üzere sınıflara ayrıldığını aktaran Keskin, "Hakiki şehit din düşmanlarına, vatan düşmanlarına karşı yapılan savaşta hayatını kaybeden Müslüman askerlere deniyor. Örneğin veba salgınında ölen insanlara, göçük altında kalan insanlara, ibadet esnasında öldürülen insanlara ise hükmü şehit denilmektedir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*