Diyanet Şii ve Sünni çatışmasından rahatsız

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Irak'ta Şii ve Sünni çatışmasının kendilerinde kaygı uyandırdığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Antalya'da 25-28 Şubat tarihleri arasında yapılan il müftüleri seminerinin sonuç bildirgesini açıkladı. Bardakoğlu, seminerde kamuoyunu meşgul eden ülke ve dünya gündemine ilişkin konular üzerinde görüşüldüğünü aktardı.

Son günlerde dinle ilgili iki krizin dünya gündemini meşgul ettiğini hatırlatan Bardakoğlu, ilk olarak Danimarka'da Hz. Muhammed'in karikatürünün yayınlanması ile başlayan sürece değindi. Bardakoğlu, olayın ifade ve basın özgürlüğü olarak görülmesi ve savunulmasının olanaksız olduğunu vurguladı. Yaşanan olay karşısında Müslümanların tepkisiz kalmasının söz konusu olamayacağını belirten Bardakoğlu, ancak tepkinin şiddet ve kan dökerek gösterilmesinin İslam dünyasını haklı iken haksız duruma düşereceği uyarısında bulunduklarını kaydetti. Bardakoğlu, Batı medya mensuplarına da basiret çağrısında bulunduklarını anımsattı.


"IRAK'TA YAŞANAN MEZHEP ÇATIŞMASI BİZLERİ KAYGILANDIRIYOR"


Bardakoğlu, yaşanan ikinci krizi ise Irak'taki Şii ve Sünni mezhep çatışması olarak gösterdi. "Irak halkının bu durumu insanlık trajedisi haline geldi" diyen Bardakoğlu, bu durumun devam etmesi halinde bölgede asırlar sürecek kin ve nefret tohumlarının atılmış olacağını aktardı. İslam tarihinde farklı mezheplerin birbirini yok etme mücadelesinin asla görülmediğine dikkat çeken Bardakoğlu, "Bu ateşin söndürülmesi, kardeş kanı dökülmesinin önlenmesi gerekiyor" dedi. Uluslararası teşkilatlara da, her türlü barış girişimine öncülük etme noktasında büyük ödev düştüğünü söyleyen Bardakoğlu, "Bölgede birbirlerinin mabedlerini yıkmaya kadar gelen bu çatışmalar bizleri kaygılandırıyor" ifadesini kullandı.


"TOPLUMLARIN RUH HALİ BOZULDU"


Yaşanan gelişmelerin toplumların ruh halinin bozulduğunun da bir işareti olduğunu aktaran Bardakoğlu, "Olayları anlık, münferit olduğunu varsayıp sığ bir bakışla değerlendirmemeliyiz" uyarısında bulundu. Dünyada farklı kültür, din ve coğrafyalar arasında kin tohumlarının yeşertilmeye çalışıldığını söyleyen Bardakoğlu, "Bu olay ve toplumların bozulan ruh hallerinin arka planlarına inmemiz gerikiyor" dedi. Bardakoğlu, bu konuda özellikle gazetelerin de yalnızca varolan istatistikleri vermek yerine bir sosyal bilimci gibi hareket ederek, olayların perde arkasına dikkat çekmelerini istedi.


"Trabzon'DAKİ PAPAZ CİNAYETİNİN HİÇBİR DİNİ VE İNSANİ FELSEFESİ YOK"


Bardakoğlu, 5 Şubat 2006 tarihinde Trabzon'da Hıristiyan bir din adamının öldürülmesini ise kınadıklarını açıkladı. İnsanlık suçu olarak nitelendirdiği söz konusu cinayetin hiçbir dini, felsefi ve insani gerekçesinin olmayacağını söyleyen Bardakoğlu, "En zor şartlarda dahi, mabetlerin, din adamlarının korunması , Yüce Peygamberimizin bize bir emridir" ifadesini kullandı.


"DİN ADAMLARININ SİYASİ PROJELERDE YER ALMASINI DOĞRU BULMUYORUZ"


Bardakoğlu, inanç ve vicdan özgürlüğünün bütün din mensupları için gerekli ve önemli olduğunu vurguladı. Bir din mensubunun dinini başkalarına anlatması, tanıtması ve başkalarının kendi dinine girmesini istemesinin din özgürlüğü kapsamında saygı ile karşılanması gerektiğini kaydeden Bardakoğlu şöyle devam etti: "Ancak, din tanıtma ve yayma faaliyeti, arkasında siyasi amaçlar, ulaslararası stratejilerve yayılmacılık amaçları bulunduğunda ya da toplumların iç sorunları, bireylerin zaaf ve ihtiyaçları üzerinden projelendirildiğinde salt bir din ve inanç özgürlüğü kullanımı olarak değerlendirilmemelidir" Bardakoğlu, bu nedenlerden ötürü din adamları ve din kurumlarının siyasi projelerde aktif rol üstlenmesini doğru bulmadıklarını ifade etti.


"ALEVİLİK İSLAM'IN İÇİNDEDİR"


Ali Bardakoğlu, Alevilik'in İslamın içinde olduğunu ve hiçkimsenin Alevilik'i İslam'ın dışında farklı bir din ve inanç olarak göstermeye hakkı olmadığını vurguladı. Ancak, din içinde ortaya çıkan farklı yorum ve uygulamaların farklı bir din gibi algılanmasına yol açacak tavır, düşünce ve tartışmalardan uzak durulması gerektiğini aktaran Bardakoğlu, "Böyle bir durum tarihi ve bilimsel gerçeklerle taban tabana zıt bir durumdur" şeklinde konuştu.


"KUR'AN-KERİM'İN MEALİNDE BAŞKA KUTSAL KİTAPLARDAN ALINTI YAPILMASI YANLIŞ ANLAMALARA YOL AÇACAK BİR USÜL"


Bardakoğlu, Kur'an-ı Kerim'in tefsiri yapılırken İncil ve Tevrat'ın ilgili bölümlerinden alıntı yapılıp tarihi bilgiler verilmesinin İslamiyet'in ortaya çıkmasından bu yana varolan bir gerçek olduğunu dile getirdi. Kur'an'ın ayetleri açıklanır ve yorumlanırken, diğer kutsal metinlerden ve dini geleneklerden de yararlanıldığına dikkat çeken Bardakoğlu, "Ancak Kur'an meallerinde Tevrat ve İncil'den yapılan alıntıların bir değerlendirme yapılmaksızın meal peşine sıralanması, yanlış anlama ve yorumlara yol açabilecek bir usül" dedi.


"İBADETLER YERİNE GETİRİLİRKEN BAYANLARIN BAŞINI ÖRTMESİ DİNİ BİR GEREKLİLİKTİR"


Ali Bardakoğlu, on dört asırlık uygulamada kadınların başlarını örtmelerinin dini bir gereklilik olarak kabul edildiğini aktardı. Bardakoğlu, "Müslüman kadınlar, dinlerinin gereği olarak başlarını örtmektedirler" dedi. Bardakoğlu, son günlerde din ve diyanet ile ilgili yapılan tartışmaları sığ tartışmalar olarak nitelendirdi.

İbadetlerin şekil şartları üzerinde yapılan tartışmaların ülkenin reel gündemi ya da gerçek bir ihtiyaç tartışması olmadığını söyleyen Bardakoğlu, "İbadetlerin şekli ile ilgili yapay, sığ tartışmalar oluyor. Alternatif ibadet şekli üretmek kimseye bir yarar sağlamayacaktır" dedi.

Diyanet'le ilgili günlük haber ve yorumların önemli bir kısmının yanlı, yanlış ve tahsise muhtaç şekilde verildiğini söyleyen Bardakoğlu, "Özellikle din ve diyanet konusunda masa başında yanlı ve yanlış haberler üretmek yerine kurumla sağlıklı ilişkiler kurarak doğru ve gerçek haber vermek, aksi durumda da haber tashih edilerek yanlışta ısrar etmemek, hatta özür dilemek, hem kamuoyunun doğru bilgi edinme hakkı, hem de toplumda özür dileme kültürünün yaygınlaşması açısından önem arz etmektedir" diye konuştu.

Bardakoğlu, dini konuların magazinleştirilmemesi uyarısında da bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious