Diyanet'in 'haç çıkarma' cevabı

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Papa'nın Sultanahmet Camii ziyareti ile gündeme gelen 'haç çıkarma' ile ilgili ilk kez tavrını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, TEMPO Dergisi'nin kapağı ile başlayan ve Papa 16. Benedictus'un Sultanahmet Camii ziyareti sırasında, "kıyam"da durmasıyla süren "Bir imam haç çıkarabilir mi?" tartışmasına, "Bir imamın haç çıkarmasını, kilisede oturup Meryem Ana önünde dua etmesini, bir papazın camide secdeye kapanmasını beklersek bu doğru olmaz" diyerek katıldı.

Farklı din adamları arasındaki diyaloğun yerleşmesi için, öteki din mensubunun inancını onaylamak, onun yaptığı ibadete katılmak gibi bir beklentinin doğru olmadığını belirten Bardakoğlu, Papa'nın "kıyam"da durmasına örtülü atıfta bulunarak, şunları söyledi:

Sağlıklı dindarlık

"Bu konuda en anlamlı olan, herkesin kendi inancını ve çizgisini koruması, kendi ibadetini kendince yapmasıdır. Sağlıklı bir diyalog için ötekinin ibadetinin benzerini yapmayı, mesela, bir imamın haç çıkarmasını, kilisede oturup Meryem Ana önünde dua etmesini, bir papazın camide secdeye kapanmasını arar ve beklersek bu doğru olmaz. Bu tür davranışlar, imaj ve popüler kültür açısından dikkat çekici gelse de sağlıklı bir diyaloğun yolu olamaz. Çünkü dinler ve inançlar bizatihi ve tek başlarına hakikat iddiasına sahiptir ve her bir inanan, kendi dinini hakikatin ifadesi olarak gördüğü, kendi dininin gereklerine sadık kaldığı sürece doğru ve samimi bir dindarlık sergilemiş olur." Osmanlı'dan beri din özgürlüğü ve dinler arası müsamahanın "Müslümanı camide, Hristiyanı kilisede, Yahudiyi havrada görmek isteriz" denilerek sağlandığını kaydeden Bardakoğlu, "Herkes kendi ibadetini kendince yapsın ve herkes buna saygılı olsun, anlamlı olan budur" dedi.

Afaki heves

Bardakoğlu, hiç kimsenin diyalogdan "farklı dinlerin buluşmasını, harmanlanmasını ve ortak bir inancın üretilmesini" kastedemeyeceğini kaydederek, "Bu, dinlerin özüyle taban tabana zıt bir yanılgı, afaki bir hevestir" diye konuştu.

Camilere de saldırılıyor

Bardakoğlu, "Trabzon’da bir rahip öldürülmüştür. Bu münferit olayı öne çıkararak 'Türkiye’nin hoşgörüsüz ve dini azınlıklara öfke dolu bir ülke olduğunu söylemek' büyük bir haksızlıktır. Avrupa’da da cami ve mescitlere saldırı olmaktadır. Ama biz hiçbir zaman batılı ülkeleri ve Hristiyanları toptan hedef alan ithamlarda bulunmuyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious