Diyanet'in 'hadis' çalışması İngiliz basınında

  • Giriş : 27.02.2008 / 16:28:00

İngiltere'de basın, Diyanet İşleri Başkanlığının hadisler üzerinde yaptığı kapsamlı çalışmaya geniş yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

The Guardian gazetesinin, "Türkiye İslam'a 21. yüzyıl yorumu getirmek için çalışıyor" başlığıyla verdiği haberde, "çalışmada şeriat hukukunun temellerinin yeniden yazılması ve Kuran-ı Kerim'in modern çağa göre yeniden yorumlanmasının hedeflendiği" belirtildi.

İslam inancının Batı değerleriyle bağdaştırılmasının da hedefler arasında bulunduğu kaydedilen haberde, AK Parti hükümeti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu çabaların başını çektiği bildirildi.

Haberde, "son derece iddialı ve kapsamlı bir çalışma olan bu İslami reform projesinin yıllar alabileceğine" dair görüşlere de yer verildi.

The Daily Telegraph gazetesi de hadislerin yeniden yorumlanması çalışmasını "devrim niteliğinde" bir çaba olarak yorumladı.

Gazetenin haberinde, "NATO'nun tek Müslüman üyesi olan ve küresel terörizmle savaşın önemli bir ortağı durumunda bulunan Türkiye'de hadislerin bugüne uyarlanmasının, ABD'nin etkisiyle hazırlanmış ve İslami radikalizmle mücadeleyi amaçlayan planın bir parçası olabileceği" yolundaki görüşlere de dikkat çekildi.

Financial Times gazetesinin, "Peygambere yeni bakış çabaları sonuca yaklaşıyor" başlıklı haberinde de Türkiye'de yürütülen çalışmanın "Batı'da ve İslam dünyasında ateşli tartışma yaratmasının beklendiği" öne sürüldü.

"Değişiklik çalışmasıyla şeriat hukukundaki pek çok diğer unsurun yanı sıra kadınlara baskıya olanak veren hadislerin yeniden yorumlanmasının hedeflendiği" ifade edilen haberde, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez'in, "yeniden yorumlayarak, hadisleri bilime, tarihsel gerçeklere ve 21. yüzyıl Türk insanına daha uygun hale getirmeyi amaçladıklarına" dair sözlerine yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious